aktualnościzdjęcia
Czwartek, 13 grudnia 2018
Imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji
Opublikowano 07-05-2018 21:02
   hosting  Dziś (7 maj) odbyło się ostatnia w tej kadencji sesja Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego. Obrady miały zwykły "roboczy" przebieg; podjęto dwie uchwały o znaczeniu wewnętrznym i omówiono sprawy związane ze zbliżającym się Walnym Zebraniem delegatów.
   Dopiero pod koniec obrad pojawiły się "okolicznościowe momenty". Pierwszy z nich, gdy przewodniczący ZR, na ręce Ludmiły Fastowicz złożył najserdeczniejsze życzenia z okazji jej urodzin (było chóralne 100lat). W drugim Żurawski podziękował wszystkim za zaangażowanie trud, a czasem nawet poświęcenie w pracy dla Regionu. Następnie głos zabrał Zdzisław Kulka (KPTS) dla którego to była ostatnia ale szósta z kolei(!) kadencja w Zarządzie Regionu. Krótko, choć serdecznie podziękował za lata współpracy, deklarując, że nie ma zamiaru rozstawać się z Solidarnością i pozostanie nadal aktywnym związkowcem. W podobnym duchu wypowiedział się Janusz Hejbucki były przewodniczący Solidarności w toruńskiej ELANIE.
   Czy zmian będzie więcej zobaczymy po wynikach wyborów na Walnym Zebraniu Delegatów w Toruniu 28 maja.
Fot u góry - Ludmiła Fastowicz, niżej - Zdzisław Kulka
Text i foto - Piotr Grążawski
hosting
więcej »
Opublikowano 06-05-2018 12:56
   Od 10-ciu lat włocławska Solidarność obchodzi święto ludzi pracy w kościele św.Józefa na włocławskim Zazamczu z inicjatywy biskupa ordynariusza Wiesława Meringa. Wcześniej jeździliśmy do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu biorąc udział w ogólnopolskiej pielgrzymce świata pracy 1-go maja.
   Spotkania na Zazamczu nawiązują też do mszy za Ojczyznę i tygodni kultury chrześcijańskiej organizowanych przez ówczesnego proboszcza ks.Michała Pietrzaka w okresie gdy Solidarność była zdelegalizowana .Obecny duszpasterz ks. Eugeniusz Strzech stara się kontynuować te tradycje wzbogacając je występami artystycznymi i festynem parafialnym przy kościele. W mszy świętej uczestniczą poczty sztandarowe: Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ Solidarność, sferę przemysłową reprezentuje poczet Solidarności Anwilu S A, budżetówkę poczet Solidarności Oświatowej, rolników - poczet Solidarności Rolników Indywidualnych oraz poczet Cechu Rzemiosła. W liturgii której zawsze przewodniczy wspomniany ks.biskup uczestniczą też parlamentarzyści, na czele z poseł Joanną Borowiak, samorządowcy z prezydentem miasta i radnymi PiS.
   Natomiast włocławska pseudo lewica skupiona w SLD corocznie urządza sobie szopkę w postaci pochodu pierszomajowego kontynuując niechlubne tradycje PRL. Starzy towarzysze maszerują dziarsko w asyście leciwych lwic lewicy i wypasionych młodych kotów licznie żerujących na stołkach w urzędzie miasta i spółkach miejskich. Ta zadowolona z siebie grupa bardziej reprezentuje pracodawców i biznes niż świat pracy. Na szczęście ta nomenklaturowa kasta- z przyczyn nie tylko naturalnych - z roku na rok maleje i jest to tendencja trwała. Janusz Dębczyński.
więcej »
Opublikowano 03-05-2018 20:28
hosting
   W całym Regionie, praktycznie we wszystkich miejscowościach członkowie NSZZ"S" przyłączyli się do lokalnych obchodów Dnia Flagi i Konstytucji 3 Maja.
   W Toruniu wiele delegacji złożyło kwiaty pod  pod znajdującą się na kościele OO. Jezuitów tablicą upamiętniającą demonstracje z 1 i 3 maja 1982 roku. Wówczas tow władze stanu wojennego brutalnie rozprawiły się wówczas z tysiącami torunian manifestującymi swój sprzeciw wobec sytuacji w Polsce,  przywiązanie do święta 3 Maja oraz protestującymi przeciwko delegalizacji "Solidarności".
fot - 3 maja Toruń, zaraz za reprezentacją parlamentarzystów kwiatry złozyli m.in. przewodniczący ZR J. Żurawski i wiceprzewodniczacy ZR T. Jeziorek. Poniżej fot z uroczystości we Włocławku autorstwa Kingi Maślanki ( w środku wiceprzewodniczący ZR Janusz Dębczyński)
Tu możesz przeczytać art o tamtych wydarzeniach w Toruniu z 1982 roku www.radiomaryja.pl/informacje/tragiczny-torunski-maj-1982/
hosting
więcej »
Opublikowano 26-04-2018 23:23
     W mijającej kadencji odeszło od nas na zawsze kilku znanych, zasłużonych nietuzinkowych działaczy. Niewątpliwie do takich należał były długoletni przewodniczący komisji zakładowej w inowrocławskich WODOCIĄGACH - Stefan Ciećka. Był postacią niezwykle barwną, pełną specyficznego humoru wzmocnionego doskonałą gwarą kujawską. Będziemy go pamiętali....
Na fotografii z przewodniczącym Komisji Krajowej Piotrem Dudą.
Text & foto Piotr Grążawski
hosting
więcej »
Opublikowano 25-04-2018 21:31
hosting
     Tematem dzisiejszych obrad Prezydium Zarządu Regionu były przygotowania do majowego Walnego Zebrania Delegatów Regionu, a także omówienie tematyki ostatniej w tej kadencji sesji Zarządu Regionu (7 maja w Toruniu). Ustalono schematy do sprawozdań z prac za całą kadencję, a także skarbnik Mariusz Kawczyński zaprezentował historię działań finansowych, spływ składek, kierunki wydatków, dochodów itp. 
      Z satysfakcją odnotowano spadek liczby interwencji związku na rzecz członków. Zmniejszyła się także liczba spraw prowadzonych przez nas w sądach, za to zmienił się ich "ciężar gatunkowy". O ile jeszcze dwa lata temu dominowały sprawy o niesłuszne lub nieuzasadnione zwolnienia albo o złamanie ich procedury, o tyle teraz dominują sprawy finansowe; o należną zapłatę np. nadgodzin, tzw "setek" (dyżurów niedzielno - świątecznych), wysokość odszkodowań itp. To bardziej skomplikowane sprawy, wymagające bardziej specjalistycznej wiedzy prawnej.
Fot. Wspomnienia są zawsze bez wad - z demonstracji związku 28 kwietnia 2015 roku w Warszawie - drobna ale jakże wążna część naszej reprezentacji.
więcej »
Opublikowano 24-04-2018 22:29
Darmowy hosting iv.pl
     We wtorek 24 kwietnia 2018 r. odbyły się wybory w Radzie Oddziału Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej NSZZ Solidarność Regionu Toruńsko-Włocławskiego we Włocławku.W głosowaniu tajnym na funkcję przewodniczącego Rady wybrano jednogłośnie już po raz piąty Janusza Dębczyńskiego (na fot w środku). Na jego zastępcę został wybrany ponownie Sławomir Szablewski a sekretarzem Eliżbieta Bańka-Brudzińska. Podczas spotkania przyjęto sprawozdanie z pracy Oddziału za ostatnie cztery lata. W zebraniu gościliśmy poseł RP Joannę Borowiak oraz przewodniczącego ZR Jacka Żurawskiego.
     Pani poseł która jest członkiem Solidarności podkreśliła ostatnie dobre zmiany we włocławskim Anwilu i stabilność tej kluczowej dla naszego miasta firmy. Zadeklarowała również dalszą, ścisłą współpracę ze strukturami naszego Związku. Szef ZR mówił o sprawach bieżących oraz zbliżającym się WZDR które odbędzie się 28 maja 2018 r.
J.Dębczyński
 
 
więcej »
Opublikowano 23-04-2018 21:53
Darmowy hosting iv.pl
Związkowcy z Inowrocławia mają chyba najbliżej do sanktuarium w Licheniu (mowa o naszych Oddziałach i Podregionach), więc i tradycje pielgrzymowania są u nich najdłuższe, a reprezentacje liczne. Mariusz Kawczyński (od niedawna ponownie sprawuje funkcję przewodniczącego Oddziału Inowrocław) - jak zawsze - ze swoimi związkowcami...
Darmowy hosting iv.pl
więcej »
Opublikowano 23-04-2018 21:26
 hosting    Jedynie wolność rozumna jest darem świętym samego Boga danym człowiekowi, ludzkiej duszy, ludzkiemu bytowi, ale także rodzinom i narodom – powiedział dziś w Licheniu abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński podczas XIX Ogólnopolskiej Pielgrzymki NSZZ „Solidarność” do Matki Bożej Licheńskiej.  Eucharystii, która rozpoczęła się w samo południe, przewodniczył abp Andrzej Dzięga ze Szczecina. Nawiązując do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wskazał, że należy o nią dbać, aby obecne i kolejne pokolenia Polaków mogły się nią cieszyć. – Okazuje się, że po stu latach wiemy jeszcze bardziej, nie tylko jak smakuje niepodległość, ale też jeszcze bardziej czujemy, jak nam na niej zależy, ile jesteśmy gotowi jej poświęcić i jak jesteśmy w stanie bronić drogi niepodległości – powiedział abp Dzięga. Arcybiskup wskazał, że wolność, dana ludziom przez Boga, winna być rozumna i wykorzystywana w sposób racjonalny i rozumny.
     Przed rozpoczęciem południowej Mszy św. w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej głos zabrał p. Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. W słowie do uczestników pielgrzymki wyraził radość, że w roku, w którym przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, wielka rodzina „Solidarności” może spotkać się i modlić w Licheniu. Piotr Duda zapewnił, że NSZZ „Solidarność” będzie dbał o interesy pracowników, na tyle, na ile będzie to możliwe. Zaznaczył, za patronem „Solidarności”, bł. ks. Jerzym Popiełuszko, że człowieka i pracownika należy traktować podmiotowo, a nie przedmiotowo. Wyraził radość z przyjęcia ustawy, dzięki której wiele osób nie musi pracować w niedziele, a swój cenny czas mogą poświęcić rodzinie i najbliższym. Dodał jednocześnie, że jest jeszcze wiele kwestii, które potrzebują uwagi i naprawy. W dzisiejszej XIX Ogólnopolskiej Pielgrzymce NSZZ „Solidarność” do Matki Bożej Licheńskiej uczestniczyło kilka tysięcy osób.
     Obecnych było także kilkadziesiąt pocztów sztandarowych przybyłych na uroczystości z zakładów pracy z całego kraju w tym także z naszego Regionu. Po zakończonej Eucharystii zaproszeni goście i wierni udali się pod pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie przedstawiciele poszczególnych okręgów złożyli kwiaty.
hosting
więcej »
Opublikowano 18-04-2018 20:48
 
hosting To prawdopodobnie najszybszy i najbardziej wytrzymały w biegu członek Solidarności w naszym Regionie. Marcin Gralak z Inowrocławia - bo o nim tu mowa - od lat uprawia sport biegowy, budząc nasz podziw i przynosząc naszemu Regionowi rozgłos. Niedawno znalazł się w czołówce biegaczy podczas maratonu w Gdańsku. "Mając w nogach" wiele kilometrów zawsze czujnie wypatrzy aparaty fotograficzne kolegów, by przesłać pozdrowienia do Regionu. A już tak zupełnie poważnie - bez Marcina nie obędzie się żadne większe przedsięwzięcie związkowe. Nie przepycha się, nie kandyduje "do funkcji", do medali; jest przeważnie w tle, gdzie organizuje, koordynuje, wozi, targa rozmaity sprzęt, czuwa żeby wszystko się udało. Bez takich jak on wiele przedsięwzięć byłoby zdecydowanie trudniej zorganizować. Gdy ma wolny czas - biega. 
   Mamy w Regionie więcej podobnych pasjonatów i to w różnych dziedzinach - będziemy ich przedstawiać, bo warto.
Foto - Łukasz Klasa (Gdańsk) Text - Piotr Grążawski
więcej »

« poprzednia
1|...3|4|5|...|229|230|231
następna »
Copyright 2010 - 2018 by NSZZ Solidarność
Projekt i wykonanie: Arat Media
HISTORIA REGIONU - ARTYKUŁY
MOŻESZ POMÓC - odpisz 1%
AKTUALNOŚCI