aktualnościzdjęcia
Poniedziałek, 10 grudnia 2018
Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
Opublikowano 29-09-2011 20:26
Proponowane tematy na spotkania –szkolenia dla członków RR SIP na 2011 -2012r :
Wrzesień 2011 Wypadki przy pracy;
Październik 2011 (2-dniowe) Stres w pracy. Mobing i Dyskryminacja w środowisku pracy.
Listopad 2011– Ochrona przeciwpożarowa w zakładach pracy
Grudzień 2011- Pierwsza pomoc przedlekarska
Styczeń 2012 – Identyfikacja i ocena czynników szkodliwych i uciążliwych na stanowiskach pracy – czynniki psychologiczne, fizyczne i biologiczne- a ochrona zdrowia;
Luty 2012- Niebezpieczne czynniki w środowisku pracy - czynniki mechaniczne i chemiczne – ochrona zdrowia pracownika;
Marzec 2012- Zasady wymagania bhp przy użytkowaniu maszyn i innych urządzeń technicznych.
Maj 2012- Ryzyko zawodowe w zakładach pracy – metody szacowania;
- Środki ochrony zbiorowej i indywidualnej pracowników.
Czerwiec 2012- Zmiany w kodeksie pracy
więcej »
Opublikowano 29-09-2011 20:04
       Dziś (28.09.2011) w samo południe, w Inowrocławiu miała miejsce związkowa pikieta pod biurowcem Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej "Cuiavia". Na wezwanie skrzywdzonych związkowców przybyły grupy członków naszej organizacji z całej Polski, rzecz jasna nie zabrakło także przedstawicieli naszego Regionu.
Konflikt w OSM "Cuiavia" wybuchł po tym, jak prezes Jarosław Marciniak, rozpoczął restrukturyzację zakładu. Najpierw zlikwidował warsztat elektryczny, w miejsce którego zatrudnił firmę zewnętrzną. O przeprowadzanych zmianach nie poinformował rady pracowników. Następnie członkom zarządu organizacji zakładowej wręczył wypowiedzenia z art. 52 kodeksu pracy, oczywiście wbrew opinii organizacji zakładowej.
   - Daliśmy czas prezesowi "Cuiavii" na wycofanie wypowiedzeń naszych kolegom. Ponieważ prezes nie skorzystał z naszej propozycji zdecydowaliśmy o zorganizowaniu ogólnopolskiej akcji protestacyjnej - mówi Zbigniew Sikorski, przewodniczący Sekcji Krajowej Mleczarstwa i Koncentratów Spożywczych NSZZ "Solidarność". Zdaniem związkowców prezes spółdzielni lekceważy prawo, zastrasza pracowników i członków związku a przede wszystkim z naruszeniem prawa zwolnił dyscypliarnie skarbnika i przewodniczącego zakładowej organizacji związkowej. - Sprawa jest bulwersująca. Pracodawca naszym zdaniem ewidentnie złamał prawo i będziemy dochodzili sprawiedliwości w sądzie - mówi Sebastian Gawronek zastępca przewodniczącego ZR Bydgoskiego NSZZ "S". Pierwsza rozprawa w sądzie pracy się odbyła, natomiast policja wszczęła postępowanie przygotowawcze w sprawie złamania ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.
                                                           Zobacz w naszej fotogalerii jak wyglądał protest, a wkrótce na stronie relacja filmowa
 
 
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 25-09-2011 21:32
 
Image and video hosting by TinyPic Jest parę nowych zdjęć z wrocławskiej manifestacji.
więcej »
Opublikowano 25-09-2011 21:16
 
     Przesłanką zakazu wypowiedzenia umowy o pracę jest nieobecność pracownika w pracy spowodowana chorobą, a nie jego choroba. Jeśli więc pracownik najpierw przystąpił do wykonywania pracy, a następnie podczas rozmowy z pracodawcą na temat wypowiedzenia umowy wybiegł z firmy po to, by po jakimś czasie przynieść zwolnienie lekarskie obejmu­jące także dzień wręczania wypowiedzenia, to wypowiedzenie będzie skuteczne i z upływem okresu wypowiedzenia umowa łącząca pracodawcę z pracownikiem ulegnie rozwiązaniu. Pracownik nie będzie w takiej sytuacji chroniony przed wypowiedzeniem. Takie same skutki prawne będą wówczas, gdy pracownik następnego dnia przyniesie pracodawcy zwolnienie z datą wsteczną obejmującą dzień, w którym ten wręczał mu wypowiedzenie.
    Sąd Najwyższy przesądził, że w przypadku gdy pracownik jest obecny w pracy, świadczy pracę, a następ­nie wykazuje, że w dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy z powodu choroby, wypowiedzenie złożone przez pracodawcę jest skuteczne i prawidłowe. Nie narusza bowiem wówczas art. 41 kp (uchwała SN z 11 marca 1993 r., I PZP 68/92, OSNC 1993/9/140). WAŻNE! O tym, czy w danym przypadku wypowiedzenie jest skuteczne, czy też nie, zadecyduje fakt:
                                                                                                                                                                                    naciśnij "więcej"
więcej »
Opublikowano 21-09-2011 13:09
    Niedawne zmiany dotyczące świadectw pracy sporo namieszały. A w dodatku ostatnio pojawiły się kolejne interpretacje dotyczące tych zmian. Prześledźmy więc poszczególne przypadki i podsumujmy, co obecnie wiemy o wydawaniu świadectw po umowach terminowych.
      Od 21 marca 2011 r. mamy zmienione zasady dotyczące wydawania świadectwa pracy pracownikom zatrudnionym na umowy terminowe (umowę na czas określony, umowę na czas wykonywania określonej pracy, umowę na zastępstwo, umowę na okres próbny).
       Obecnie, jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie kilku umów terminowych, pracodawca może mu wydać zbiorcze świadectwo pracy obejmujące wszystkie te zakończone umowy z okresu 24 miesięcy (czyli w przypadku zatrudnienia na podstawie kolejnych umów terminowych wystarczy wydawać świadectwo z takich umów tylko raz na 24 miesiące). Jedynie w przypadku, gdy pracownik zażąda wydania świadectwa pracy wcześniej - pracodawca musi zastosować się do jego wniosku. Jednak zachowanie terminu 24 miesięcy bywa niekiedy kłopotliwe i kontrowersyjne...
                                                                                                                                                                                       Naciśnij "więcej"
więcej »
Opublikowano 20-09-2011 21:13
W galerii znajdziecie część zdjęć z demonstracji wrocławskiej. redakcja strony dostała je od inowrocławian, a czekamy jeszcze na e-maile z Włocławka, Grudziądza, Chełmna i części Torunia. jeżeli ktoś z was robił takie foty niech przysyła - wzbogacą naszą witrynę. Najszybciej będzie na -  piotrgrazawski@interia.pl (nie przesadzajcie z wielkością pliku - będzie szybciej). Tymczasem zapraszam do zakładki "zdjęcia".
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 20-09-2011 20:21

Informacja
ze spotkania strony rządowej, przedstawicieli samorządów wojewódzkich, pracodawców kolejowych i związków zawodowych
w ramach tzw. „Szczytu kolejowego”,
który odbył się w siedzibie spółki Szkolenie i Doradztwo
w dniu 14 września 2011 r.
     Formuła tzw. „Szczytu kolejowego – okrągłego stołu” powstała kilkanaście miesięcy temu, kiedy Sekcja Krajowa Kolejarzy NSZZ „Solidarność” zabiegała o zorganizowanie spotkania celem rozwiązania najistotniejszych problemów polskiego kolejnictwa. Aby nadać właściwą rangę „Szczytowi” związek zabiegał o patronat nad nim Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego, który zgodził się na jego organizację. Spotkanie miało odbyć się w maju 2010 r. lecz katastrofa smoleńska uniemożliwiła jego odbycie.
więcej »
Opublikowano 20-09-2011 17:59
Podczas dzisiejszego (20 września) posiedzenia Zarząd Regionu wydał m.in. Stanowisko ws. wyborów parlamentarnych. Oto ono.
STANOWISKO
Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność”
ws. wyborów parlamentarnych

     Zarząd Regionu Toruńsko - Włocławskiego NSZZ „Solidarność" apeluje do wszystkich członków i sympatyków Związku o korzystanie z wywalczonych z takim trudem praw obywatelskich poprzez udział w zbliżających się wyborach parlamentarnych.
Udział w nich jest nie tylko naszym prawem, ale nade wszystko - obowiązkiem. Tylko w ten sposób możemy właściwie zagospodarować naszą wolność.
    Apelujemy o wybór osób, które swoją dotychczasową postawą gwarantują uczciwą służbę publiczną i deklarują działanie na rzecz realizacji praw pracowniczych, bezpiecznej i godziwie wynagradzanej pracy, stałego zatrudnienia, rzeczywistego dialogu społecznego. Wybierzmy ugrupowania i ludzi, którzy chcą budować Polskę solidarną, opartą na chrześcijańskiej tradycji, Polskę prawdziwie równych szans, Polskę dla wszystkich, a nie tylko dla wybranych.

    Zarząd Regionu zwraca się z prośbą o oddanie głosów na kandydatów, którzy wnioskują o nasze poparcie w wyborach. Wśród nich są członkowie Związku startujący w wyborach oraz osoby, które współpracują z NSZZ „Solidarność". Oto oni:

Kandydaci do mandatu posła na Sejm Rzeczpospolitej:
Ardanowski Krzysztof
Drab Marzenna
Gawęda Jerzy
Jaranowski Wojciech
Konieczna Barbara
Meller Dariusz
Nadolski Jerzy
Szymański Sławomir
Zbonikowski Łukasz

Kandydaci na funkcję senatora Senatu Rzeczpospolitej:

Banaszak Adam
Górski Grzegorz
Łyczak Józef
Polak Wojciech
 
więcej »
Opublikowano 18-09-2011 14:40
We wrocławskiej manifestacji brała też udział silna reprezentacja naszego Regionu. Wśród manifestantów byli min.: związkowcy z Torunia, Włocławka, Inowrocławia, Chełmna, Grudziądza. Nie dotarł tam wprawdzie nasz reporter (wypadek, czytaj niżej) ale zdjęcia i tak będziemy mieli już wkrótce. Tymczasem zobaczcie dobry film relacjonujący to wydarzenie.
 
więcej »

« poprzednia
1|2|...221|222|223|...|229|230|231
następna »
Copyright 2010 - 2018 by NSZZ Solidarność
Projekt i wykonanie: Arat Media
HISTORIA REGIONU - ARTYKUŁY
MOŻESZ POMÓC - odpisz 1%
AKTUALNOŚCI