aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeProgram
Piątek, 22 czerwca 2018
Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza
Opublikowano 25-09-2011 21:16
 
     Przesłanką zakazu wypowiedzenia umowy o pracę jest nieobecność pracownika w pracy spowodowana chorobą, a nie jego choroba. Jeśli więc pracownik najpierw przystąpił do wykonywania pracy, a następnie podczas rozmowy z pracodawcą na temat wypowiedzenia umowy wybiegł z firmy po to, by po jakimś czasie przynieść zwolnienie lekarskie obejmu­jące także dzień wręczania wypowiedzenia, to wypowiedzenie będzie skuteczne i z upływem okresu wypowiedzenia umowa łącząca pracodawcę z pracownikiem ulegnie rozwiązaniu. Pracownik nie będzie w takiej sytuacji chroniony przed wypowiedzeniem. Takie same skutki prawne będą wówczas, gdy pracownik następnego dnia przyniesie pracodawcy zwolnienie z datą wsteczną obejmującą dzień, w którym ten wręczał mu wypowiedzenie.
    Sąd Najwyższy przesądził, że w przypadku gdy pracownik jest obecny w pracy, świadczy pracę, a następ­nie wykazuje, że w dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy z powodu choroby, wypowiedzenie złożone przez pracodawcę jest skuteczne i prawidłowe. Nie narusza bowiem wówczas art. 41 kp (uchwała SN z 11 marca 1993 r., I PZP 68/92, OSNC 1993/9/140). WAŻNE! O tym, czy w danym przypadku wypowiedzenie jest skuteczne, czy też nie, zadecyduje fakt:
                                                                                                                                                                                    naciśnij "więcej"
więcej »
Opublikowano 21-09-2011 13:09
    Niedawne zmiany dotyczące świadectw pracy sporo namieszały. A w dodatku ostatnio pojawiły się kolejne interpretacje dotyczące tych zmian. Prześledźmy więc poszczególne przypadki i podsumujmy, co obecnie wiemy o wydawaniu świadectw po umowach terminowych.
      Od 21 marca 2011 r. mamy zmienione zasady dotyczące wydawania świadectwa pracy pracownikom zatrudnionym na umowy terminowe (umowę na czas określony, umowę na czas wykonywania określonej pracy, umowę na zastępstwo, umowę na okres próbny).
       Obecnie, jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie kilku umów terminowych, pracodawca może mu wydać zbiorcze świadectwo pracy obejmujące wszystkie te zakończone umowy z okresu 24 miesięcy (czyli w przypadku zatrudnienia na podstawie kolejnych umów terminowych wystarczy wydawać świadectwo z takich umów tylko raz na 24 miesiące). Jedynie w przypadku, gdy pracownik zażąda wydania świadectwa pracy wcześniej - pracodawca musi zastosować się do jego wniosku. Jednak zachowanie terminu 24 miesięcy bywa niekiedy kłopotliwe i kontrowersyjne...
                                                                                                                                                                                       Naciśnij "więcej"
więcej »
Opublikowano 20-09-2011 21:13
W galerii znajdziecie część zdjęć z demonstracji wrocławskiej. redakcja strony dostała je od inowrocławian, a czekamy jeszcze na e-maile z Włocławka, Grudziądza, Chełmna i części Torunia. jeżeli ktoś z was robił takie foty niech przysyła - wzbogacą naszą witrynę. Najszybciej będzie na -  piotrgrazawski@interia.pl (nie przesadzajcie z wielkością pliku - będzie szybciej). Tymczasem zapraszam do zakładki "zdjęcia".
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 20-09-2011 20:21

Informacja
ze spotkania strony rządowej, przedstawicieli samorządów wojewódzkich, pracodawców kolejowych i związków zawodowych
w ramach tzw. „Szczytu kolejowego”,
który odbył się w siedzibie spółki Szkolenie i Doradztwo
w dniu 14 września 2011 r.
     Formuła tzw. „Szczytu kolejowego – okrągłego stołu” powstała kilkanaście miesięcy temu, kiedy Sekcja Krajowa Kolejarzy NSZZ „Solidarność” zabiegała o zorganizowanie spotkania celem rozwiązania najistotniejszych problemów polskiego kolejnictwa. Aby nadać właściwą rangę „Szczytowi” związek zabiegał o patronat nad nim Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego, który zgodził się na jego organizację. Spotkanie miało odbyć się w maju 2010 r. lecz katastrofa smoleńska uniemożliwiła jego odbycie.
więcej »
Opublikowano 20-09-2011 17:59
Podczas dzisiejszego (20 września) posiedzenia Zarząd Regionu wydał m.in. Stanowisko ws. wyborów parlamentarnych. Oto ono.
STANOWISKO
Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność”
ws. wyborów parlamentarnych

     Zarząd Regionu Toruńsko - Włocławskiego NSZZ „Solidarność" apeluje do wszystkich członków i sympatyków Związku o korzystanie z wywalczonych z takim trudem praw obywatelskich poprzez udział w zbliżających się wyborach parlamentarnych.
Udział w nich jest nie tylko naszym prawem, ale nade wszystko - obowiązkiem. Tylko w ten sposób możemy właściwie zagospodarować naszą wolność.
    Apelujemy o wybór osób, które swoją dotychczasową postawą gwarantują uczciwą służbę publiczną i deklarują działanie na rzecz realizacji praw pracowniczych, bezpiecznej i godziwie wynagradzanej pracy, stałego zatrudnienia, rzeczywistego dialogu społecznego. Wybierzmy ugrupowania i ludzi, którzy chcą budować Polskę solidarną, opartą na chrześcijańskiej tradycji, Polskę prawdziwie równych szans, Polskę dla wszystkich, a nie tylko dla wybranych.

    Zarząd Regionu zwraca się z prośbą o oddanie głosów na kandydatów, którzy wnioskują o nasze poparcie w wyborach. Wśród nich są członkowie Związku startujący w wyborach oraz osoby, które współpracują z NSZZ „Solidarność". Oto oni:

Kandydaci do mandatu posła na Sejm Rzeczpospolitej:
Ardanowski Krzysztof
Drab Marzenna
Gawęda Jerzy
Jaranowski Wojciech
Konieczna Barbara
Meller Dariusz
Nadolski Jerzy
Szymański Sławomir
Zbonikowski Łukasz

Kandydaci na funkcję senatora Senatu Rzeczpospolitej:

Banaszak Adam
Górski Grzegorz
Łyczak Józef
Polak Wojciech
 
więcej »
Opublikowano 18-09-2011 14:40
We wrocławskiej manifestacji brała też udział silna reprezentacja naszego Regionu. Wśród manifestantów byli min.: związkowcy z Torunia, Włocławka, Inowrocławia, Chełmna, Grudziądza. Nie dotarł tam wprawdzie nasz reporter (wypadek, czytaj niżej) ale zdjęcia i tak będziemy mieli już wkrótce. Tymczasem zobaczcie dobry film relacjonujący to wydarzenie.
 
więcej »
Opublikowano 17-09-2011 20:03

    Dziś (17.09) w godzinach rannych (6.24) służbowa TOYOTA wioząca szefa Regionu Jacka Żurawskiego i sekretarza ZR Piotra Grążawskiego została staranowana przez kierującego samochodem AUDI. Obydwu związkowcom poza ogólnymi potłuczeniami i powierzchownymi skaleczeniami nic poważniejszego się nie stało, natomiast samochód nadaje się jedynie do kasacji.
   Obydwaj udawali się z Torunia na demonstrację związków zawodowych we Wrocławiu, z zamiarem późniejszego przejazdu do Częstochowy, gdzie na Jasnej Górze, w niedzielę mają się odbyć główne uroczystości Pielgrzymki Ludzi Pracy (to dlatego nie pojechali jednym z wynajętych przez Region autobusów). Przy wyjeździe z Inowrocławia staranowało ich rozpędzone AUDI. Choć policja, która błyskawicznie pojawiła się na miejscu wypadku jeszcze oficjalnie tego nie orzekła, wszystko wskazuje na winę kierowcy AUDI, który wyjechał z drogi podporządkowanej.
   Poszkodowanymi natychmiast zajęli się funkcjonariusze Inowrocławskiej Państwowej Straży Pożarnej (wypadek zdarzył się tuż koło ich remizy), a chwilę po tym lekarze miejscowego pogotowia. Kierujący i pasażer AUDI także ulegli ogólnym potłuczeniom, a nadto jeden z mężczyzn doznał oprócz tego złamania ręki.
   Także jeden z autobusów, którym jechali na wrocławską manifestację związkowcy z Torunia został uszkodzony. Z relacji wynika, iż podczas przekraczania przejazdu kolejowego został zablokowany przez poprzedzający go pojazd i nie zdołał na czas opuścić przejazdu, co poskutkowało tym, że opadający szlaban rozbił mu tylną szybę. Po prowizorycznej naprawie - podróż kontynuowano.
  
   Warto dodać, że natychmiastową pomoc Żurawskiemu i Grążawskiemu zaoferowała sekretarz kz NSZZ"S" przy Soda Mątwy Ciech z Inowrocławia _ Małgorzata Dokładna i prezes tej Firmy Pan Mirosław Kwiatkowski. Serdecznie dziękujemy
 
Rozbita TOYOTA. W zakładce "ZDJĘCIA" możesz zobaczyć foty wykonane po wypadku.
 
 
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 13-09-2011 21:55
 
więcej »
Opublikowano 13-09-2011 21:09
     Nieważna jest klauzula umowna zawierająca bezwarunkową zgodę pracownika na czasową zmianę miejsca pracy w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, tj. bez określenia miejscowości, w której praca miałaby być świadczona, jak również okresu, którego te zmiany dotyczą.

Wyrok SN z16 grudnia 2008 r., I PK 96/08

     Stan faktyczny: Bogusław Sz. i Wiesław Ch. pracowali w spółce budowlanej M. Umowy o pracę przewidywały - w razie uzasadnionych potrzeb pracodawcy - możliwość skierowania ich do pracy w innym miejscu niż miasto K. (siedziba spółki). Faktycznie pracownicy świadczyli pracę w różnych miejscowościach na terenie Polski i Szwajcarii - na budowach prowadzonych przez spółkę. Mieli wówczas zapewnione bezpłatne zakwaterowanie oraz zwrot kosztów podróży. Nie otrzymywali zaś diet, dlatego wystąpili do sądu o ich zapłatę.
     Uzasadnienie SN: Sąd Najwyższy stwierdził, że prowadzenie przez spółkę budów w różnych miejscowościach kraju i za granicą nie oznaczało, że miejsce pracy jej pracowników było "ruchome". Miejsce pracy pracownika musi być bowiem wyraźnie oznaczone jako stały punkt geograficzny, albo pewien obszar, gdzie stale świadczona jest praca. Inaczej dochodziłoby do omijania przepisów o podróżach służbowych.
     Zapis umowny o bezwarunkowej zgodzie pracowników na świadczenie pracy w innych miejscowościach niż miasto K. nie był dla stron wiążący. Czasowa zmiana miejsca pracy wymaga bowiem porozumienia stron bądź wypowiedzenia zmieniającego.
więcej »

« poprzednia
1|2|...221|222|223|...|229|230|231
następna »