aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram WYBORY W ZWIĄZKU
Sobota, 21 kwietnia 2018
Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
Opublikowano 08-09-2011 18:07
więcej »
Opublikowano 06-09-2011 19:19
Dziś (6 września) w siedzibie Oddziału Inowrocław miała miejsce uroczystość oficjalnego przekazania Instytutowi Pamięci Narodowej archiwum Solidarności, stworzonego swego czasu przez nie żyjącego już inowrocławianina Jana Wojciecha Zielińskiego.
    W obecności przewodniczącego Zarządu Regionu Jacka Żurawskiego, przewodniczącego Oddziału NSZZ"S" Inowrocław Mariusza Kawczyńskiego, naczelnika Delegatury IPN w Bydgoszczy Krystyny Trepczyńskiej, prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy, pisarza Zbigniewa Branacha i innych (członków Prezydium ZR, pracowników IPN z Gdańska, związkowców z Inowrocławia w sposób uroczysty przekazano do archiwów IPN setki, jeżeli nie tysiące dokumentów.
Image and video hosting by TinyPic
    Jan Wojciech Zieliński - działacz inowrocławskiej Solidarności zbierał je przez wiele lat, a gdy zmarł, miasto jako opiekun przekazało je lokalnej Solidarności. Mariusz Kawczyński wstępnie je uporządkował, posegregował, a następnie po naradzie z inowrocławskimi związkowcami postanowił przekazać całą dokumentację archiwistom z IPN, którzy ją profesjonalnie skatalogują, opiszą i udostępnią do publicznego użytku.
Image and video hosting by TinyPic
   Na zbiór składają się setki numerów różnych pism, gazet, książek wydawanych w podziemiu. Wiele z nich dotyczy bezpośrednio Inowrocławia, lecz wg pobieżnego oglądu raczej zdecydowana większość dotyczy ogólnie Pomorza i Kujaw, a nawet całej Polski. 
   Ponieważ Jan Wojciech Zieliński był podobno pasjonatem fotografii, to w pozostawionym przez niego archiwum znalazło się ich setki, z czego wiele prawdopodobnie wykonał on sam. Obrazują przeważnie zwykłe, choć często klimatyczne sceny uliczne w PRLu (targi rolne, kolejki, samochody na ulicach, sklepy, ludzi i ich ubiory) stanowiąc niezwykle cenny dokument tamtych czasów. Są też oczywiście fotki działaczy Solidarności z lat 80. Zresztą pani Krystyna Trepczyńska z bydgoskiego IPN, po zaledwie wstępnym przejrzeniu fotek uznała je za "przedmioty dużej wartości historycznej". Nie omieszkała także podziękować Solidarności za przekazanie zbioru i zachęcić innych - posiadających podobne ":skarby", aby zechcieli je powierzyć Instytutowi.
Podczas przekazania była obecna także nasza kamera. Wkrótce umieścimy na stronie filmową relację z tego wydarzenia. Mariusz Kawczyński zapowiedział publikację materiałów uzupełniających tę relację. Toruński pisarz Zbigniew Branach ma zamieścić sprawozdanie w Tygodniku Solidarność.
 
Image and video hosting by TinyPic
Fot górna - część przekazanej dokumentacji; na taśmach magnetofonowych są zarejestrowane głosy ludzi Sierpnia, audycje i jeszcze nie odtworzone inne wydarzenia,
Fot niżej od lewej - Mariusz Kawczyński, Krystyna Trepczyńska i historycy IPN z Gdańska
Fot dolna, od lewej - Jacek Żurawski, Tomasz Jeziorek, Mariusz Kawczyński
                                                             Fotografie & tekst - Piotr Grążawski
więcej »
Opublikowano 05-09-2011 21:03
Pracownik zatrudniony od 1 października 2005 r.:
a) 1. umowa - na okres próbny od 1 października do 29 grudnia 2005 r.,
b) 2. umowa - na czas określony od 30 grudnia 2005 r. do 28 grudnia 2010 r.,
c) 3. umowa - na czas określony od 29 grudnia 2010 r. do 17 lipca 2011 r.
    W przedstawionym przypadku pracodawca może jeszcze zaproponować pracownikowi umowę na czas określony na maksymalny okres do 21 sierpnia 2011 r., ponieważ z tą datą mija 24 miesięczny okres, w którym ustawa antykryzysowa pozwala na zawarcie umów na czas określony. Po tej dacie pracodawca może zaproponować pracownikowi tylko umowę na czas nieokreślony.
    Natomiast jeżeli chodzi o obowiązek wydania pracownikowi świadectwa pracy, to zawierając z pracownikiem kolejną umowę o pracę, po zakończeniu umowy na czas określony od 29 grudnia 2010 r. do 17 lipca 2011 r., pracodawca nie będzie miał obowiązku wydania świadectwa pracy za ten okres, gdy po zakończeniu tej umowy zawrze z pracownikiem kolejną umowę o pracę. Do tej umowy stosuje się bowiem przepisy dotyczące wydawania świadectwa pracy w brzmieniu sprzed 21 marca 2011 r.
    2. Pracownik zatrudniony od 1 września 2010 r.:
a) 1. umowa - na okres próbny od 1 września do 21 listopada 2010 r.,
b) 2. umowa - na czas określony od 22 listopada 2010 r. do 17 lipca 2011 r.
W tym przypadku pracodawca może zatrudnić pracownika na podstawie kolejnej umowy na czas określony od 18 lipca 2011 r. do 21 listopada 2012 r.
    3. Pracownik zatrudniony od 11 sierpnia 2009 r.:
a) 1. umowa - na okres próbny od 11 sierpnia do 25 października 2009 r.,
b) 2. umowa - na czas określony od 26 października 2009 r. do 21 sierpnia 2011 r.
W takiej sytuacji pracodawca może zaproponować pracownikowi kolejną umowę na czas określony od 22 sierpnia do 25 października 2011 r., wtedy bowiem mijają 24 miesiące trwania umów na czas określony.  
więcej »
Opublikowano 05-09-2011 20:38
Image and video hosting by TinyPic
 
Podczas ostatniego posiedzenia Zarządu Regionu dyskutowano m.in. o stosunku struktur regionalnych do zbliżających się wyborów parlamentarnych. Zgodzono się co dwóch spraw; do udziału w wyborach trzeba zachęcać i wziąć w nich udział, oraz, że trzeba wesprzeć startujących w nich członków naszego związku. To oczywiste, że nie może nam być wszystko jedno kto rządzi Polską, bo ów ktoś, mając wpływ na prawodawstwo i ogólne procesy gospodarcze może nas nieźle urządzić (we wszystkich znaczeniach tego słowa). Mając mniej więcej takie wytyczne Prezydium ZR postanowiło bliżej przyjrzeć się kwestii. Odłożyliśmy na razie analizę partyjnych programów, z doświadczenia wiedząc, iż te napisane przez fachowców od „politycznej kręcioły” są zazwyczaj poprawne i utrzymane na poziomie wielkiej ogólności („wy na nas postawta, a my wam potem za to - nie bójta się!”), zatem pozostało zerknąć na wszystkie listy w poszukiwaniu „naszych ludzi” (członków NSZZ”S”). Pewien ambaras bierze się stąd, iż nasz Region obejmuje aż 4 okręgi do Senatu i 3 do Sejmu (Inowrocław ma innych kandydatów niż Toruń, czy Włocławek) ale daliśmy radę! Znaleźliśmy kilkanaście nazwisk czynnych członków „Solidarności”, którzy mogą ubiegać się o wsparcie Zarządu Regionu w nadchodzących wyborach. Niektórzy z nich to prawdziwi związkowi oficerowie. Pełnili oni, bądź pełnią aktualnie ważne funkcje w Solidarności. Nawięcej ich jest na listach Prawa i Sprawiedliwości. Nie ma ich wcale na listach Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jedną „rodzynkę” wypatrzyliśmy nawet w ugrupowaniu Palikota, a paru weteranów (nie mam pewności czy wciąż są członkami związku) jest w Platformie Obywatelskiej. Taki stan rzeczy mniej więcej odpowiada wynikom ankiety badająej preferencje polityczne wśród delegatów na Krajowy Zjazd Solidarności (jest przeprowadzana niemal na każdym zjeździe). Z ostatnich wynikało, że mniej więcej ¾ delegatów swoje sympatie lokuje w PiSie. Badanie w branżach przynosi wyniki już nie takie oczywiste, bo tu czasem w grę wchodzą bieżące problemy (głośna swego czasu była sprawa niejasnej umowy między PO a strukturami Solidarności koncernu Geofizyki, gdzie politycy mieli za poparcie w wyborach coś tam załatwić dla pracowników branży).
więcej »
Opublikowano 01-09-2011 21:16
Image and video hosting by TinyPic
Na zaproszenie grudziądzkich działaczy NSZZ "Solidarność" w dniu 27 sierpnia odwiedził Grudziądz przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda. W samo południe, w towarzystwie szefów Regionów: Toruńsko-Włocławskiego Jacka Żurawskiego oraz Bydgoskiego Leszka Walczaka, a także miejscowych związkowców złożył kwiaty pod Pomnikiem Solidarności. Potem spotkał się z przewodniczącymi grudziądzkich komisji zakładowych i uczestniczył w dyskusji o lokalnych problemach, jakimi żyje związek.
więcej »
Opublikowano 01-09-2011 20:01
Image and video hosting by TinyPic
Przed pomnikiem Solidarności w toruńskim Towimorze złożono kwiaty m.in. od Zarządu Regionu Toruńsko-Wlocławskiego. Obecny był poczet sztandarowy Regionu.i członkowie Prezydium.
- Gromadzimy się, jak co roku, przed tablicą pamiątkową, aby złożyć kwiaty i w ten sposób symbolicznie upamiętnić wydarzenia sierpniowe oraz odwagę i determinację pracowników Towimoru, którzy jako pierwsi w regionie utworzyli zakładową „Solidarność” – mówił w czwartek Jan Miler, przewodniczący NSZZ "Solidarność" w Towimorze, uczestnik strajku.

Strajk okupacyjny w Toruńskich Zakładach Urządzeń Okrętowych Towimor zaczął się 21 sierpnia 1981 r. Na czele komitetu strajkowego stanął mistrz elektryków Edward Strzyżewski i kilkunastu współpracowników.
Na zdjęciu - tablica pomnika przed firmą Towimor.
 
 
więcej »
Opublikowano 30-08-2011 20:52
No i jest filmowa relacja z XIII Festynu Rodzinnego Solidarności we Włocławku
(na czołówce filmiku pomyłkowo jest XII - gdzieś ta "13" musiała się objawić)
 
więcej »
Opublikowano 28-08-2011 21:22
   28 sierpnia, w kościele p.w. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu, w trakcie Mszy Świętej odbyła się podniosła uroczystość  poświęcenia nowego sztandaru NSZZ "Solidarność" Oddziału Inowrocław. W ceremonii udział wzięli członkowie pocztów sztandarowych z Regionu oraz wielu działaczy różnego szczebla, z przewodniczącym Żurawskim i wiceprzewodniczącym Dębczyńskim na czele. Rolę gospodarza pełnił przewodniczący Oddziału Inowrocław NSZZ S Regionu Toruńsko-Wlocławskiego - Mariusz Kawczyński.
     Tym samym spełniło się pragnienie Solidarności Inowrocławskiej o drugim własnym sztandarze, pod którym będą występować jako przedstawiciele Regionu Toruńsko- Włocławskiego. Poprzedni sztandar (występowali pod nim w strukturach Regionu Bydgoskiego i przez kilka lat po przejściu do Toruńsko- Włocławskiego) na razie znajdzie swoje miejsce w siedzibie Oddziału, a o jego dalszych losach (gdzie będzie przechowywany) zdecydują sami związkowcy z Inowrocławia. Serdeczne gratulacje!
 
Image and video hosting by TinyPic
W zakładce "zdjęcia" zobacz fotografie z tej uroczystości.
więcej »
Opublikowano 28-08-2011 13:49
    27 sierpnia, we Włocławku, przy udziale tysięcy włocławian odbył się XIII Festyn Rodzinny Solidarności. Jak zwykle znakomicie zorganizowany i prowadzony "nie poległ" nawet wówczas, gdy w pewnym momencie upalna, tropikalna pogoda zamieniła się w ...tropikalny deszcz z burzą i piorunami (zresztą większość uczestników potraktowało to jako dodatkową atrakcję). Wszystkie występujące zespoły spisały się znakomicie, toteż gwiazdki wieczoru - chłopaki z disco-polowego zespołu AKCENT mieli ułatwione zadanie. Mnóstwo konkursów, przeprowadzanych zarówno na scenie jak i bezpośrednio na placu przyniosły ich laureatom cenne nagrody. Liczne grille, polowe bary (w jednym z nich poseł Łukasz Zbonikowski odziany w kolorowy fartuch osobiście nalewał grochówkę) stoiska z najprzeróżniejszymi "cudami" (od płyt CD, maskotek, plastikowych karabinów, balonów, po fajne koszulki, gustowną srebrną biżuterię itp.) przyciągnęły tłumy kupujących i gapiów.
     Nad sprawnym przebiegiem imprezy czuwał Janusz Dębczyński (szef włocławskiej Solidarności) i jego koledzy. Przez cały czas jej trwania obecny był przewodniczący ZR Toruńsko-Włocławskiego Jacek Żurawski.
        Popisy zespołów muzycznych zakończył imponujący pokaz sztucznych ogni ufundowany przez Łukasza Zbonikowskiego.
O całej imprezie napiszemy w papierowym wydaniu TISa, a tymczasem zapraszam do obejrzenia zdjęć z imprezy (wkrótce przedstawię filmowy reportaż).
 
Uczestnicy Festynu w oczekiwaniu na występ gwiazdi disco-polo Andrzeja Kozińskiego
Fot. Piotr Grążawski   ZOBACZ ZAKŁADKĘ - "ZDJĘCIA" FESTYN WLOCŁAWEK
 
Image and video hosting by TinyPic
więcej »

« poprzednia
1|2|...219|220|221|...|225|226|227
następna »