aktualnościzdjęciamultimedialne archiwum
Piątek, 16 listopada 2018
Imieniny: Edmunda, Marii, Marka
Opublikowano 06-06-2018 18:31
hosting
      Ksiądz Paweł Podgórski dyrektor Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku, przy aplauzie całego Zarządu Regionu został uhonorowany statuetką "Anioł Solidarności". To wyróżnienie jest przydzielane niezwykle rzadko ale przy nominacji księdza Podgórskiego nie było najmniejszych nawet wątpliwości. To nie tylko szczery, skromny przyjaciel naszego związku, lecz również człowiek oddany sprawie pracy na rzecz społeczeństwa, zwłaszcza zatroskany losami młodzieży, znakomity gospodarz miejsca i strażnik historii kapelana Solidarności - księdza Jerzego Popiełuszki (w "Centrum" funkcjonuje nowoczesne, pomysłowo zaaranżowane muzeum kapelana związku). 
     Niejako "w rewanżu" Ksiądz Paweł podarował zebranym kalendarz na 2019 rok oraz najnowszą broszurę "Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki (na zdjęciu niżej prezentuje ją wiceprzewodniczacy Janusz Dębczyński). Pozycja praktyczna i ciekawa, można ją nabyć w Górsku (kilka km od Torunia).
Text i foto Piotr Grążawski
 
hosting
więcej »
Opublikowano 06-06-2018 18:03
  hosting  Na zaproszenie księdza Pawła Podgórskiego - dyrektora Centrum Edukacji Młodzieży im ks.J.Popiełuszki w Górsku- pierwsze w tej kadencji zebranie Zarządu Regionu odbyło się właśnie w gościnnych murach placówki. Zarząd Regionu dokonał wyboru Prezydium ZR, a także podjął kilka decyzji wewnętrznych oraz uchwałę w sprawie wyasygnowania środków na koszty nowej strony internetowej.
     Przywilej zgłaszania kandydatów do Prezydium przysługuje przewodniczącemu ZR. Po ustaleniu uchwałą liczby członków Prezydium, w tajnym głosowaniu wyłoniono jego skład i tak:
* Janusz Dębczyński - wiceprzewodniczący ZR
* Tomasz Jeziorek - wiceprzewodniczący ZR
* Mariusz Kawczyński - skarbnik ZR
* Piotr Grążawski - sekretarz ZR
     Wszyscy w/w otrzymali wystarczającą liczbę głosów. Następnie przystąpiono do procedowania uchwały o przeznaczeniu środków finansowych na koszty nowej strony. Po krótkiej dyskusji uchwalono je zdecydowana większością. Pozostały czas obrad poświęcono na dyskusję i wnioski w sprawach bieżących, a w tym o sytuacji pracowników w Lasach Państwowych, w gminie Chodecz i innych.
      Po zakończeniu obrad; ich uczestnicy zwiedzili Centrum Edukacji Młodzieży oraz znakomicie zorganizowane Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki (o czym jeszcze napiszemy).
Fot. Część uczestników I sesji Zarządu Regionu i emeryt - Janusz Hejbucki, który przybył na zaproszenie (w ZR był od 1992 roku)
Fot i text - Piotr Grążawski
    
więcej »
Opublikowano 05-06-2018 19:12
    hosting Na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji samorządu terytorialnego przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego relacjonowali stan przygotowań do wyborów samorządowych. Ocenili, że termin wyborów nie jest zagrożony, i że wyasygnowane na nie 454 mln zł jest kwotą wystarczającą. Alarmowali natomiast, że nadal brakuje 270 urzędników wyborczych. Szef PKW Wojciech Hermeliński mówił, że wybory odbędą się prawdopodobnie na przełomie października i listopada; zaznaczył, że nie widzi obecnie niebezpieczeństwa, by termin ten musiał być przesuwany. Przypomniał, że w związku z wejściem w życie unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła, iż nie ma możliwości przeprowadzenia transmisji z lokali wyborczych. Obowiązek prowadzenia transmisji z lokali wyborczych zakłada znowelizowany w styczniu Kodeks wyborczy.
     Hermeliński, uzasadniając decyzję Komisji, wskazywał na art. 91 ust 3 konstytucji, który mówi, że prawo organizacji międzynarodowych, których Polska będzie członkiem, ma pierwszeństwo przed przepisami krajowymi. Szef PKW powołał się także na opinię Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, według której przeprowadzenie transmisji podczas wyborów, zgodnie z prawem o ochronie danych osobowych, może naruszać prywatność osób oddających głosy. Hermeliński podkreślał, że nie zaszła w tym przypadku sytuacja, w której to Trybunał Konstytucyjny miałby decydować o sprawie, i że PKW nie dokonało tutaj żadnej nadinterpretacji przepisów.
Źródło - CSI PAP
więcej »
Opublikowano 04-06-2018 20:29
 hosting
     Tuż przed wyborami nastroje wśród opozycji były niezbyt dobre. Odcięci od badań opinii publicznej członkowie Komitetu Obywatelskiego przewidywali, że uda im się zdobyć kilka mandatów, ale liczyli się też z możliwością całkowitej porażki. Z kolei koalicjanci PZRP byli pewni zwycięstwa „ponieważ dotąd zawsze wygrywali” i ignorowali alarmujące doniesienia o nastrojach społeczeństwa. Wczesnym rankiem w niedzielę 4 czerwca 1989 roku otworzono lokale wyborcze. Frekwencję wyborczą oceniono na niezbyt wysoką – nie głosowało ponad 10 milionów Polaków z 27 milionów uprawnionych do głosowania. Było to wynikiem postępującej apatii społeczeństwa, które nie wierzyło, że wybory mogą coś zmienić. W całym kraju nastroje były spokojne, nie doszło do żadnych rozruchów. Pierwsze wyniki zelektryzowały opozycję i PZPR. Wszystko wskazywało, że Komitet Obywatelski „Solidarność” odniósł niebywałe, miażdżące zwycięstwo. Ze 161 miejsc w Sejmie dostępnych w wolnych wyborach, w pierwszej turze opozycja zdobyła 160, a pozostały kandydat przeszedł do drugiej tury. Ze 100 miejsc w Senacie w pierwszej turze kandydaci „Solidarności” obsadzili 92, o pozostałych mandatach również miała rozstrzygnąć druga tura. Z kolei partyjni kandydaci, zajmujący 65 proc. miejsc zagwarantowanych Okrągłym Stołem nie otrzymali więcej niż kilka procent głosów (z wyjątkiem trzech, nieformalnie popartych przez „Solidarność”) i o swoje mandaty musieli walczyć w drugiej turze. Klęskę poniosła lista krajowa, z której tylko 2 na 35 startujących uzyskało więcej, niż wymagane 50 proc. głosów (a i to prawdopodobnie dzięki nieuważnemu skreślaniu przez wyborców – ich nazwiska znajdowały się na samym końcu kart do głosowania). Klęska koalicji PZPR była całkowita – na kandydatów KO „S” głosowano w wojsku, w milicji, nawet w okręgach wyborczych obsadzonych przez partyjną nomenklaturę.
     Dla władzy wynik wyborów był szokiem. Okazało się, że elita PZPR nie może liczyć na lojalność nie tylko społeczeństwa, ale też swoich własnych podwładnych. Bojąc się wybuchu antykomunistycznych nastrojów wśród społeczeństwa, władze zdecydowały się na zastraszenie decydentów opozycji. Komitetowi Obywatelskiemu zagrożono unieważnieniem wyborów, reakcją „betonu” partyjnego, nawet interwencją ZSRR, jeśli nie będzie przestrzegać okrągłostołowych ustaleń. Wszystko to było desperackim, ale sprytnym blefem – erozja partii była bardzo zaawansowana, zaś z Moskwy nie dochodziły żadne groźne sygnały. Przywódcy „Solidarności” byli jednak bardzo zaskoczeni, a nawet przestraszeni własnym sukcesem. Przywykli do polityki gabinetowej, na równi z władzami bali się rozruchów społecznych. Nie mieli też precyzyjnych informacji o nastrojach w kraju, nie mówiąc już o polityce zagranicznej. Obie strony zgodziły się więc na zmianę ordynacji w czasie wyborów (co nie było zgodne z prawem) by umożliwić wybór działaczy PZPR. Spowodowało to utratę zaufania do Komitetu Obywatelskiego przez część wyborców, pragnących szybkich zmian. W drugiej turze wyborów, która odbyła się 18 czerwca, „Solidarność” zdobyła ostatni, brakujący mandat poselski, dzięki czemu osiągnęła 100 proc. możliwych do obsadzenia miejsc w sejmie kontraktowym. Z ośmiu miejsc w senacie, opozycja zdobyła siedem. Jedyny mandat w senacie, który nie przypadł „Solidarności” zajął Henryk Stokłosa, kandydat niezależny, powiązany z władzami.
więcej »
Opublikowano 03-06-2018 18:48
  hosting   W najbliższą środę, w Górsku (przy Toruniu) po raz pierwszy zbierze się nowo wybrany Zarząd Regionu. W programie jaki zostanie zaproponowany przez przewodniczącego ZR Jacka Żurawskiego będą m.in. wybory Prezydium Zarządu Regionu, a także decyzja w sprawie wyasygnowania potrzebnej kwoty na uruchomienie nowej strony internetowej. Należy się też spodziewać dyskusji programowej zakończonej sprecyzowaniem wniosków do realizacji.
     Przypomnę - Zarząd Regionu liczy 24 członków plus przewodniczący, którego wybrało Walne Zebranie Delegatów w osobie Jacka Żurawskiego. Nie wykluczone, ze nowy skład Prezydium w pełni ukonstytuuje się wybierając wiceprzewodniczących (propozycja 2 osoby), skarbnika i sekretarza.
    Tymczasem poznajcie dwoje nowych członków Zarządu Regionu: Monikę Malinowską (tu w trakcie głosowania) i Krzysztofa Szablewskiego.
hosting
więcej »
Opublikowano 31-05-2018 18:17
     Część polskich europosłów opozycji zagłosowała we wtorek w Strasburgu za niekorzystnymi z punktu widzenia polskich przedsiębiorców i pracowników zmianami, dotyczącymi delegowania pracowników do innych państw UE. Europarlamentarzyści PO tłumaczą, że zrobili to.... przez pomyłkę, bo głosowanie było prowadzone w chaotyczny sposób.
     W głosowaniu 456 eurodeputowanych opowiedziało się za, 147 było przeciw, a 49 wstrzymało się od głosu. Przyjęty tekst jest wynikiem zawartego w marcu porozumienia między Parlamentem Europejskim a reprezentującą kraje członkowskie bułgarską prezydencją. Nowa dyrektywa będzie szkodliwa dla polskich firm. Ograniczy możliwość delegowania pracowników do 12 miesięcy z możliwością przedłużenia tego czasu o sześć miesięcy na podstawie „uzasadnionej notyfikacji” przedstawionej przez przedsiębiorcę władzom państwa przyjmującego. Po tym okresie pracownik będzie objęty prawem kraju przyjmującego. Dla polskich przedsiębiorców wysyłających pracowników do krajów zachodnich będzie to oznaczało wyższe koszty.
 
     Ciehostingkawe, że o ile posłowie PO, PSL i SLD w bardzo znacznym procencie padli ofiarą pomyłki, to jakoś nie dotknęło to żadnego posła PiS, którzy zgodnie zagłosowali przeciwko głupiej uchwale.... Zastanawiające. Doceniamy jednak męczarnie posłów PO, PSL i SLD, ponieważ nie dość, że głosują, to jeszcze powinni wiedzieć w jakiej sprawie... Hmmm, to rzeczywiście może przerastać ich percepcję. W duchu współczucia zrobiliśmy zdjęcie liderom trzech wymienionych wspaniałych ugrupowań i chyba nic nie pomyliliśmy?... Nie! W porządku, to ta fota.
Redakcja
więcej »
Opublikowano 31-05-2018 13:19
hosting
     W dniu 6 czerwca 2018 r. (środa) odbędzie się pierwsze, inauguracyjne posiedzenie Zarządu Regionu Toruńsko – Włocławskiego NSZZ „Solidarność” w kadencji 2018 – 2022. Posiedzenie poprzedzi msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku o godz. 9.30, a następnie o godz. 10.00 rozpoczną się obrady Zarządu Regionu w Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku, ul. ks. B. Markiewicza 10. Między innymi planowany jest wybór składu Prezydium ZR
     W wybranym podczas ostatniego WZD jest 9 nowych członków Zarządu Regionu (czarna czcionka). W jednym wypadku - Dariusz Ludwikowski - nastąpił powrót do składu po 4 latach przerwy, jednak wszyscy są doświadczonymi związkowcami z długim stażem.
 
Zarząd Regionu Toruńsko – Włocławskiego NSZZ „Solidarność” 2018 - 2022
1. Dębczyński Janusz 2. Dorsz Sławomir 3. Fastowicz Ludmiła 4. Grążawski Piotr 5. Herliczko Wiesław 6. Janowski Piotr 7. Jeziorek Tomasz 8. Kawczyński Mariusz 9. Kępiński Jarosław 10. Ludwikowski Dariusz 11. Łącki Dariusz 12. Malinowska Monika 13. Marcinkowski Tomasz 14. Modrzewski Dariusz 15. Murawski Waldemar 16. Palicki Henryk 17. Radomski Grzegorz 18. Sendor Daniel 19. Szablewski Krzysztof 20. Szablewski Sławomir 21. Szymański Tomasz 22. Wichrowski Robert 23. Wietrzykowski Tomasz 24. Wiśniewski Jerzy.
Fot - u góry Daniel Sendor; niżej Dariusz Łącki- obaj po raz pierwszy w Zarządzie Regionu
 
hosting
więcej »
Opublikowano 29-05-2018 09:45
hosting
   Jak się wyraził jeden z delegatów "nadzorującym gościem" WZD była sekretarz Komisji Krajowej Ewa Zydorek. Stwierdziła, że lubi nasz Region, dobrze się tu czuje i od lat z sympatią patrzy na pracę naszych związkowców. Rzeczywiście, dotychczasowa współpraca pomiędzy władzami toruńsko-włocawskiej Solidarności a sekretarzem KK przebiegała bardzo dobrze, stąd na wiosek przewodniczącego ZR Ewa Zydorek została wyróżniona "Toruńskim Aniołem Solidarności", a do tego wspaniałym bukietem kwiatów. Wyróżniona nie kryła wzruszenia.
    Przypomnijmy życiorys tej niezwykłej kobiety. Ewa Zydorek, ur. 3 II 1955 w Poznaniu. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierunek psychologia (1981). W 1979 współorganizatorka Festiwalu Kultury Studentów PRL, autorka do „Zeszytów Dokumentacyjnych”. Od 1981 w „S”, zatrudniona jako sekretarka KZ w Okręgowym Przedsiębiorstwie Rozpowszechniania Filmów w Poznaniu. Po 13 XII 1981 organizatorka pomocy internowanym i ich rodzinom; 1983-1988 kolporterka, redaktor podziemnego pisma „Rezonans”, współtwórczyni wydawnictwa Awers; od I 1984 współpracownik Międzyzakładowej Rady „S” w Poznaniu; w 1987 współorganizatorka akcji wywieszenia flagi „S” na trakcji tramwajowej przy HCP; 11 XI 1988 dotkliwie pobita przez funkcjonariuszy ZOMO podczas niezależnych obchodów Święta Niepodległości. Od IX 1988 pracownik Ośrodka Informacyjno-Konsultacyjnego TZR Wielkopolska. 1989-1991 przewodnicząca KZ Pracowników Oświaty i Wychowania Regionu Wielkopolska, 1991-1994 wiceprzewodnicząca, 1990-2002 członek Prezydium Sekcji Krajowej OiW. 1990-1992 członek Komisji Oświaty Rady Miasta Poznania z ramienia „S”. Od 1990 nauczyciel związkowy, 1990-1995 członek Fundacji Edukacja dla Demokracji. Od 1990 członek ZR Wielkopolska, od 1993 sekretarz ZR, od 1992 delegat na KZD, od 1999 członek KK. 1999-2003 członek Rady Programowej TVP3 Poznań (obecnie PTV3), desygnowana przez RS AWS; od 2003 w Radzie Programowej „Tygodnika Solidarność”. Od 1992 pracownik ZR Wielkopolska; dziś - sekretarz Komisji Krajowej.
więcej »
Opublikowano 28-05-2018 20:49
 hosting   Walne Zebranie Delegatów Regionu Toruńskiego dokonało wyboru władz na nową kadencję. Przewodniczącym ZR został Jacek Żurawski, ponadto dzięki dyscyplinie delegatów wyłoniono nowy skład Zarządu Regionu, komisję rewizyjną, a także delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów.
     Zjazd z udziałem 108 delegatów odbył się w kompleksie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Poprzedziła go msza św. w intencji Ojczyzny, związku i jak się wyraził kapłan "o światło Ducha Świetego w obliczy wyborów". Wkrótce po tym rozpoczęły się obrady (1000). Część pierwszą wypełniły wystąpienia gości WZD, zatem;
JM Rektora – o. dr Zdzisława Klafki, posłanki na sejm Ewy Kozaneckiej, wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza i innych (szczegóły jutro). W dalszej części zjazd powołał wszystkie niezbędne, przewidziane prawem związkowym komisje i przystąpiono do serii wyborczej. Jacek Żurawski był jedynym kandydatem na stanowisko przewodniczącego ZR i absolutnie przekonywującą liczbą głosów powierzono mu tę funkcję. Nieco emocji przyniosły wybory składu Zarządu Regionu, ponieważ już po wydrukowaniu i wrzuceniu przez delegatów kart do urny wyszło, iż lista cząstkowa kandydatów "toruńskich" nie została napisana alfabetycznie i obecna na WZD Ewa Zydorek z Komisji Krajowej zdecydowała o unieważnieniu wyborów w tej części. Zanim ostatecznie wyłoniono "toruńskich" członków ZR trzeba było przeprowadzić dwie tury głosowań. Wyboru delegatów na KZD i Regionalnej Komisji Rewizyjnej dokonano już w pierwszej turze. Przyjęto kilka uchwał i apeli (opublikujemy je), a także dwie uchwały.
     Jacek Żurawski ma 54 lata, "pochodzi" z kz Geofizyka Toruń i jest to jego czwarta kadencja. Oświadczył, że priorytetem dla niego będzie dbałość o rozwój związku i edukację związkową.
hosting
Text & foto Piotr Grążawski
więcej »

« poprzednia
1|2|3|4|...|229|230|231
następna »