aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram WYBORY W ZWIĄZKU
Niedziela, 21 stycznia 2018
Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
Opublikowano 28-12-2017 20:06
hosting
No przede wszystkim będzie nowy skład Zarządu Regionu, a w naszych komisjach zakładowych będziemy po wyborach.
   Starego roku zostało właściwie kilkadziesiąt godzin, co skłania z jednej strony do refleksji, zaś z drugiej do przedstawienia konkretnych planów na nowy - który nadejdzie. Wprawdzie dla związkowych struktur, których kadencja wygasza z kolejnymi, wiosennymi terminami wyborów (np. komisje zakładowe - ostatecznie- z końcem marca) to mało komfortowy przypadek - bo jak tu cokolwiek planować nie będąc pewnym wyniku wyborów i tego, czy nasze plany zechcą kontynuować następcy. Jednak nawet w tym mamy już sporą wprawę, doskonale sobie radzimy w okresach "przejściowych" i ":bezkrólewia", toteż nie należy wróżyć większych perturbacji.
    Trzeba zatem do kreślenia zadań podejść z najwyższym spokojem, ograniczając fantazję do spraw najważniejszych, a resztę ująć w cudzysłów "propozycje", zaś ewentualne nowe składy z pewnością same ocenią realizm, potrzebę, możliwości...
   To co Zarząd Regionu (i to niekoniecznie dopiero nowy) będzie czekało w nowym roku to rozpatrzenie zbudowania nowej strony internetowej "z przyległościami" (czyli ew. facebook, twitter itp). Przy czym to wcale nie jest takie oczywiste, że "ma być już", za każde pieniądze, bo jeżeli następcy obecnego ZR uznają, że ważniejsze są  np. szkolenia - to oczywiście tak będzie, a strona będzie skromniejsza i nieco później, ale technicznie i edytorsko zmienić ją trzeba... Zostaną jeszcze kwestie szkoleń (tematyka do weryfikacji), uczestnictwa w programach społecznych, wyborach, poparciach itd. Czyli nic, co by mogło nas zaskoczyć, lecz może na nowo trzeba je "poukładać".
    Związkowi regionalni "prorocy" tym razem nie wieszczą naszego udziału w jakichś wielkich protestach, pochodach, strajkach. 2018 ma być spokojnym rokiem, gdzie dalej coraz większa liczba Polaków będzie partycypować we wzroście bogactwa naszego kraju.... I na koniec roku - tego się trzymajmy... 
Text & foto Piotr Grążawski
więcej »
Opublikowano 28-12-2017 08:48
hosting
   Zimowa przerwa świąteczna nie jest czasem wolnym od pracy dla nauczycieli – przypomina Ministerstwo Edukacji Narodowej. Od 23 do 31 grudnia trwa w szkołach zimowa przerwa świąteczna. W tych dniach dyrektor szkoły nie ma obowiązku zapewnienia opieki świetlicowej czy zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych. „Zimowa przerwa świąteczna nie jest jednak czasem wolnym od pracy dla nauczycieli ani dniami ich urlopu wypoczynkowego (urlop przysługuje nauczycielom w okresie ferii letnich i zimowych)” – wskazuje MEN. Jak zaznacza, w trakcie przerwy – w dni robocze – nauczyciele pozostają do dyspozycji dyrektora szkoły (w ramach realizacji 40-godzinnego tygodnia pracy wynikającego z przepisów Kodeksu pracy). „Dyrektor decyduje zatem o zaplanowaniu zadań dla nauczycieli w trakcie przerwy świątecznej. Po dokonaniu diagnozy potrzeb rodziców, których dzieci uczą się w danej szkole, dyrektor szkoły może zdecydować o ewentualnym zorganizowaniu zajęć opiekuńczych” – wyjaśnia resort.
   Ministerstwo przypomina również, że oddział przedszkolny w szkole działa zgodnie z przepisami dotyczącymi przedszkoli publicznych, a więc do jego organizacji nie mają zastosowania przepisy rozporządzenia, w którym ustalono terminy ferii i przerw świątecznych. „Dzieci, które korzystają w szkole z wychowania przedszkolnego w oddziale przedszkolnym, mają prawo do opieki w trakcie całego roku szkolnego, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący” – podkreśla MEN.
więcej »
Opublikowano 24-12-2017 10:17
   Wszystkim członkom i sympatykom NSZZ "Solidarność", rodzinom, znajomym, a także tym, którzy się jeszcze do nas nie przekonali życzymy zdrowych, radosnych, błogosławionych Świat Bożego Narodzenia. Niech Nowonarodzony umocni w nas wszystkich wiarę oraz nadzieję na dobre dni. Wszystkiego dobrego!
Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ"S"
hosting
więcej »
Opublikowano 22-12-2017 11:36
hosting
    Wczoraj, tuż po nieco krótszym niż zazwyczaj posiedzeniu Zarządu Regionu odbyło się tradycyjne spotkanie przedświąteczne, w którym oprócz członków naszego związku udział wzięli; nowy biskup toruński Wiesław Śmigiel oraz poseł PiS Krzysztof Ardanowski. Przewodniczący ZR Jacek Żurawski i biskup Śmigiel złożyli wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne.
więcej »
Opublikowano 19-12-2017 20:46
hosting
    W inowrocławskiej siedzibie Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ,,Solidarność'' odbyło się spotkanie opłatkowe nowo wybranych członków Zarządu Miejskiego Prawa i Sprawiedliwości w osobach Przewodniczącego Daniela Sendora i Wiceprzewodniczącego Jerzego Gawędy z Przewodniczącym Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ ,,Solidarność'' Jackiem Żurawskim i Przewodniczącym Oddziału Inowrocław NSZZ ,,Solidarność" Mariuszem Kawczyńskim. Po części oficjalnej podczas której nowo wybrani członkowie zarządu struktur miejskich PiS odebrali gratulacje od przedstawicieli Solidarności połamano się opłatkiem i złożono sobie życzenia świąteczno noworoczne. W dalszej części spotkania omówiono wspólne cele na najbliższy rok, rozmawiano o postulatach Solidarności i przestawionych obecnemu Rządowi rozwiązań służącym pracownikom.Wśród sposobów poprawy bytu pracownika wskazano m.in. podwyżkę płacy minimalnej (w przyszłym roku wyniesie ona 2,1 tys. zł), wprowadzenie 13-złotowej stawki godzinowej przy umowach cywilnoprawnych (w przyszłym roku wzrośnie ona do 13,70 zł; nie wliczają się do tego dodatki za pracę w godzinach nocnych), wprowadzenie tzw. klauzuli społecznej przy zamówieniach publicznych, ograniczenie okresu zawierania z pracownikami umów na czas określony oraz nakaz zawarcia z pracownikiem umowy przed podjęciem przez niego pracy.Przypomniano też, że rząd przyjął pozytywne stanowisko wobec prezydenckiego projektu, obniżającego wiek emerytalny do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Zaznaczono również to że związek nadal domaga się wprowadzenia także możliwości przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy - opłacania składek emerytalnych (dla mężczyzn) lub 35 lat (dla kobiet). Ważnymi problemami poruszanymi podczas spotkania były kwestie lokalne m.in. sytuacja w zakładach pracy takich jak Ciech Soda Polska i Solino S.A które zmieniło właściciela z PKN Orlen na Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. – strategiczną spółkę polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Uzgodniono że spotkania takie dotyczące sytuacji na Inowrocławskim rynku pracy i obecnej polityki lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości odbywać będą się cyklicznie w miarę potrzeb.
więcej »
Opublikowano 18-12-2017 18:08
hosting
   Trwają wybory w Komisjach Zakładowych. W ubiegłym tygodniu w Oddziale Inowrocław odbyły się wybory w OSiR Inowrocław i Szpitalu Wielospecjalistycznym im.dr.L.Błażka w Inowrocławiu. Zarówno w jednej jak i drugiej komisji przewodniczącymi na najbliższą kadencję zostali wybrani dotychczasowi przewodniczący. W szpitalu funkcję przewodniczącej pełnić nadal będzie Irena Białecka a w Ośrodku Sportu i Rekreacji Mariusz Kawczyński ( Pełniący funkcję Skarbnika Zarządu Regionu ) zastępcą został Marcin Gralak który w regionie koordynuje wprowadzanie elektronicznych legitymacji związkowych.
Na fotografii wyżej - Irena Białecka, po lewej Mariusz Kawczyński i po prawej Marcin Gralak
więcej »
Opublikowano 18-12-2017 18:08
hosting
Uroczystości w Lipnie odbiły się dobrym echem w całym regionie. M.in. TVP3 poświęciła im sporo miejsca. Link do materiałów TVP3 Bydgoszcz bydgoszcz.tvp.pl/35250136/film-w-nawojce-o-wydarzeniach-stanu-wojennego
więcej »
Opublikowano 17-12-2017 20:11
hosting
    17 grudnia, w Lipnie, punktualnie o godzinie 12 wyemitowano długo zapowiadany film "Sztandar", jednak emisje poprzedziła uroczysta msza św. z udziałem pocztów sztandarowych NSZZ"S" naszego Regionu, oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Solidarności.
     Z udziałem władz samorządowych Lipna, przedstawicieli Prezydium ZR Solidarności, posłów: Krzysztofa Ardanowskiego i Łukasza Zbonikowskiego (obaj PiS), przedstawicielki marszałka województwa, pocztów sztandarowych, z historycznym sztandarem kz Konwektor w Lipnie oraz rzeszy członków, sympatyków Solidarności, miejscowego społeczeństwa odbyły się w Lipnie uroczystości poświęcone wydarzeniom z 13 grudnia 1981 roku. Wówczas to związkowcy z miejscowej fabryki Konwektor, pomimo właśnie wprowadzonego stanu wojennego, surowych zakazów wszelkich zgromadzeń, publicznie poświęcili sztandar i przeszli wielkim pochodem przez miasto.
   Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się mszą św. w tym samym kościele, w którym 36 lat temu poświęcono sztandar, o czym zresztą przypomniał miejscowy proboszcz. Po mszy, prowadzeni przez poczty sztandarowe związku wszyscy przeszli pod pomnik Solidarności, gdzie po krótkich przemowach rozmaitych oficjeli delegacje złożyły kwiaty. Ciekawe zdanie wypowiedział przewodniczący ZR Jacek Żurawski wyrażając opinię o koncyliacyjnej roli związku, o jego misji jednoczącej Polaków. Następnie uczestnicy uroczystości udali się do lipnowskiego kina "Nawojka", zaś tam punktualnie o godz. 12 rozpoczęto projekcję filmu autorstwa Ariela Paproty i Dariusza Czapiewskiego pt. "Sztandar".
   Dyskusje popremierowe rozpoczęły się już po zakończeniu rzęsistych braw, jakie dostali twórcy za swoje dzieło. M.in. wyraźnie wzruszony jeden z głównych bohaterów, potem długoletni burmistrz Lipna Janusz Dobroś oraz Zygmunt Lewandowski - przewodniczący lipnowskich struktur związku podkreślali nie tylko ewidentne walory historyczno- dokumentalne filmu, lecz także pobudzenie osobistych wspomnień każdego, z bardzo wielu ludzi, jacy przeżyli tamte dni pełne niepewności, momentami także grozy.
    Teraz film, którego właścicielem jest Zarząd Regionu Toruńsko- Włocławskiego NSZZ"S" zacznie swoje życie; tzn. już choćby ze względu na niezmiernie ciekawą i niecodzienną tematykę zamierzamy udostępniać go przed różnymi widowniami i forami (w tym także podczas WZD), a niedługo zaprezentować w internecie dla powszechnej dostępności.
Text i foto - Piotr Grążawski   WIĘCEJ ZDJĘĆ (kliknij a się powiększą) W ZAKŁADCE U GÓRY LUB KLIKNIJ TU  www.solidarnosc.torun.pl/82,zdjecia.html
hosting
więcej »
Opublikowano 14-12-2017 20:51
hosting
   Przy wiodącej roli Komisji Międzyzakładowej NSZZ"S" przy Grupie Kapitałowej ENERGA  SA, reprezentowanej przez jej przewodniczącego Józefa Adamczewskiego udało się związkom zawodowym wynegocjować podwyżkę płac. Dostaną ją wszyscy zatrudnieni w firmie na dzień 21 listopad (z wyłączeniem tych, których stosunek pracy jest zawieszony). Naliczenie wzrostu wynagrodzeń  nastąpi od dnia 1 stycznia 2018 roku. Wynagrodzenie zasadnicze każdego pracownika wzrośnie o 110 zł.
   Prezydium ZR serdecznie gratuluje!
więcej »

« poprzednia
1|2|3|4|...|220|221|222
następna »