aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram WYBORY W ZWIĄZKU
Sobota, 21 kwietnia 2018
Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
Opublikowano 04-07-2017 22:59
hosting
      Koncepcja podporządkowania urzędów pracy administracji rządowej nie jest przesądzona. Można wykluczyć, że zmiany nastąpią w 2018 r. – podkreślił sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed w odpowiedzi na poselską interpelację. Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wpłynęła interpelacja poselska, w której Marzena Okła-Drewnowicz (PO) uznała za niepokojący plan przeniesienia powiatowych urzędów pracy do administracji rządowej od 2018 r. W jej ocenie obecny wzrost dynamiki na rynku pracy jest wynikiem działań urzędów pracy. Parlamentarzystka zapytała, w jakich terminach zostanie przeprowadzona reforma i czy zmiany organizacyjne w funkcjonowaniu urzędów nie spowodują niewywiązywania się z udziału w projektach unijnych.
   W odpowiedzi na wystąpienie posłanki sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed podkreślił, że koncepcja podporządkowania urzędów pracy administracji rządowej nie jest przesądzona i wykluczył, że zmiany takie nastąpią już w 2018 r.
Więcej tu - samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/175595/Przyszlosc-PUP--MRPiPS-podporzadkowanie-PUP-administracji-rzadowej-nie-jest-przesadzone
więcej »
Opublikowano 02-07-2017 20:27
hosting
   Takie dary są już coraz rzadsze, choć od czasu do czasu zdarzają się. Oto kilka dni temu otrzymaliśmy małe archiwum solidarnościowych druków z lat 80, które zdaniem ofiarodawczyni stanowiło kiedyś własność Pana Romana Smolara - członka NSZZ"S" w toruńskim Apatorze. Zdecydowaną większość powielaczowych druków stanowią rozmaite wydawnictwa regionalne (Region Toruński), lecz jest też parę ogólnopolskich, w tym wydawana wówczas przez PZPR Gazeta Pomorska z obwieszczeniem o stanie wojennym.
   Każdy taki podarunek archiwalnych dokumentów i druków przyjmujemy z wdzięcznością. ponieważ pozwalają one na wzbogacenie archiwów o regionalnej Solidarności i czasach końca PRL. Korzystają z nich rozmaicie badacze przeszłości, dziennikarze, studenci i każdy, kogo to interesuje. Rzecz jasna nasz Region po przejrzeniu i często uporządkowaniu takich dokumentów wszystkie oddaje do archiwum, tak aby wszystkie "papiery" znajdowały się w jednym miejscu, co znacznie ułatwia korzystanie z nich.
   Wszystkich, którzy posiadają dokumenty, druki archiwalne NSZZ"S" nie mające dla nich wartości sentymentalnych (pamiątek rodzinnych) zachęcamy do przekazywania ich do biura Regionu.
Fot. - Fragment archiwum śp. Romana Smolara
więcej »
Opublikowano 29-06-2017 21:57
hosting
  Zaczyna się sezon ogórkowy, a wraz z nim rozmaite ucieszne rzeczy, informacje ale i głupoty zaczęły publikować nie tylko brukowe gazety, lecz również świat polityki wydaje się do ogólnego nastroju przymierzać. Mocno "w temacie" błysnął poseł z naszego regionu Krzysztof Brejza (PO Inowrocław). Otóż tenże koniecznie chciał połączyć aferę wokół Amber Gold z pewną rozgłośnią. Parlamentarzysta zasugerował, że pierwsze reklamy Amber Gold ukazały się w... „Radiu Maryja”. Marcin P. nie mógł sobie przypomnieć podobnych reklam i nie ma się co dziwić, bo w tym szczególnym radiu reklamy się nie ukazują!
   Radio Maryja jest medium społecznym i zgodnie z ustawą nie może emitować żadnych reklam. – zauważył poseł Rzymkowski. Brejza natychmiast wszczął awanturę, ale szybko musiał wycofywać się ze swoich słów po informacjach przekazanych członkom komisji przez „Radio Maryja”.
   Kolejnym „strzałem” w płot było pokazywanie przez posła PO reklamy jednej ze spółek Marcina P., która ukazała się w „Naszym Dzienniku”. I znów skończyło się kompromitacją, gdyż poseł Małgorzata Wassermann przypomniała Brejzie, że wielkie pieniądze z reklam Amber Gold zarabiali potentaci medialni tacy jak Agora, TVN, czy „Polska The Times”.
Coś nie mamy szczęścia do posłów opozycji, bo to i Myrcha zwany Belzebubem (PO) i Wielgusowa (Nowoczesna)... Za co taka kara?....
więcej »
Opublikowano 27-06-2017 20:34
hosting
  Przed rozpoczęciem sezonu urlopowego wiele komisji zakładowych Regionu zwołuje zebrania, by ustalić najważniejsze zasady funkcjonowania związku w firmie w okresie, gdy część działaczy będzie wypoczywała, a także po to aby zakończyć (oczywiście o ile to możliwe) "rozgrzebane" sprawy. 
   Na ogół sytuacja w zakładach naszego Regionu jest dobra, a czasami nawet bardzo dobra i chyba nic specjalnego nie powinno się wydarzyć, jednak należy unikać sytuacji gdy przewodniczący i jego zastępca idą na urlop jednocześnie, lub gdy zarząd komisji zakładowej traci zdolność do podejmowania uchwał (brak kworum), czy nie ma nikogo upoważnionego do operacji na koncie bankowym. Przecież firma pracuje dalej i zdarzają się różne przypadki, również takie, gdy trzeba zając oficjalne stanowisko albo podjąć uchwałę.
   O niektórych komisjach wiadomo już, że ze względu na okoliczności żadnej przerwy nie planują. Do takich należy m.in. MKZ ENERGI, gdzie ważą się losy negocjowanej kolejnej umowy społecznej. Przewodniczący Józef Adamczewski zapowiada nawet "pracowite wakacje", co przyjęto bez entuzjazmu, jednak z pełnym zrozumieniem sytuacji.
   Część komisji przed ogłoszeniem wakacji chce dokończyć sprawę kompletowania dokumentów do nowych legitymacji związkowych. Sprawa posuwa się do przodu, choć bez specjalnych rewelacji. Prezydium ZR przypomina, że trzeba i warto uzyskać nowe elektroniczne związkowe legitymacje.
   Prezydium - jak na razie nie planuje urlopów. Najbliższe posiedzenie 28 czerwca...
Fot - przewodniczący NSZZ"S" toruńskiej Geofizyki - Dariusz Ludwikowski
text &foto Piotr Grążawski
więcej »
Opublikowano 25-06-2017 20:51
hosting
   Ferie zimowe rozpoczną się 15 stycznia, a wakacje 24 czerwca- ministerstwo edukacji opublikowało kalendarz roku szkolnego 2017/2018.
   W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie rozpoczną zajęcia 4 września, w poniedziałek. Najbliższa przerwa w nauce nastąpi po niespełna czterech miesiącach – tradycyjnie z okazji Świąt Bożego Narodzenia i potrwa od 23 do 31 grudnia. Ferie zimowe rozpoczną się 15 stycznia. Pierwsi na dwutygodniowy odpoczynek udadzą się uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.
   Jako ostatnie odpoczynek będą miały dzieci ze szkół z woj. kujawsko - pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego. Tam ferie odbędą się w dniach 12 - 25 lutego. Wiosenna przerwa świąteczna potrwa od 29 marca do 3 kwietnia 2018 r. Natomiast wakacje rozpoczną się 23 czerwca i potrwają do 31 sierpnia. Terminy egzaminu gimnazjalnego, maturalnego oraz potwierdzającego kwalifikacje zawodowe ustali dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
więcej »
Opublikowano 21-06-2017 21:42
hosting
   Wg. naszych prawników ostatnio mieliśmy do czynienia z kilkoma przypadkami, gdy pracodawcy zwolnili naszych związkowców  w trybie art. 53. Przy okazji wyszło, iż nie mamy imponującej wiedzy na temat takiego sposobu rozwiązywania umów o pracę i popełniamy błędy w procedurach, a nawet mylimy go ze słynnym art. 52. Tymczasem...
   Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia: jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, a także dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową, w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione wyżej, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.
   Rozwiązanie umowy w następstwie decyzji pracodawcy, podjętej na podstawie art. 53 Kodeksu, w przeciwieństwie do rozwiązania bez wypowiedzenia opartego na zasadzie winy pracownika, poza niezwłoczną utratą zatrudnienia, nie pociąga za sobą dla pracownika innych, negatywnych skutków. Rozwiązanie umowy w trybie art. 53 daje pracownikowi szczególny przywilej, o jakim mowa w § 5 - zgłoszenia powrotu do pracy niezwłocznie po ustaniu przyczyn, z powodu których doszło do rozwiązania umowy, w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy (w przypadku świadczenia rehabilitacyjnego - po jego ustaniu), a na pracodawcę nakłada obowiązek ponownego zatrudnienia takiego pracownika, jeżeli dysponuje odpowiednim dla niego miejscem pracy.
   Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić w razie nieobecności pracownika w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem - w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku, a w przypadku odosobnienia pracownika ze względu na chorobę zakaźną - w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku.
więcej »
Opublikowano 20-06-2017 20:43
Wypadki śmiertelne – maj 2017
   * 1. 17 maja 2017 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 16 maja 2017 roku ok. godz. 13.50 na terenie Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu Kujawskim uległ pracownik firmy branży elektroenergetycznej z Warszawy. W trakcie realizacji czynności serwisowych w rozdzielni średniego napięcia, w wyniku zetknięcia z elementami będącymi pod napięciem 15kV nastąpiło porażenie prądem elektrycznym. Poszkodowany poniósł śmierć na miejscu.
Wypadki ciężkie – maj 2017
   *1. 08 maja 2017 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, który miał miejsce tego samego dnia ok. godz. 08.45 na terenie hurtowni artykułów spożywczych we Włocławku. Poszkodowany, kierowca wózka jezdniowego podnośnikowego wykonywał prace związane z przewożeniem palet z piwem. Podczas pobierania ze stosu górnej palety z ładunkiem nastąpiło osunięcie się stosu. Pracownik został uderzony przez spadający ładunek. W wyniku zdarzenia doznał zerwania ścięgien ręki oraz ran ciętych od stłuczonego szkła.
   *2. 22 maja 2017 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 11 kwietnia 2017 roku ok. godz. 06.15 na terenie hali produkcyjnej zakładu produkcji tworzyw sztucznych w Brodnicy uległ pracownik – operator maszyn. Po wymianie elementów maszyny drukarskiej, pracownik sprawdzał poprawność montażu mechanizmu napędu wałka podającego. W pewnym momencie nastąpiło pochwycenie lewej dłoni przez obracający się wałek, doprowadziło to do zmiażdżenia dłoni.
   *3. 22 maja 2017 roku zatrudniający zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 16 maja 2017 roku ok. godz. 12.00 uległa osoba wykonująca pracę zarobkową w ramach umowy zlecenie na rzecz firmy zajmującej się obróbką szkła w Inowrocławiu. Poszkodowany podczas wymiany uchwytów – zabezpieczeń krat do transportu tafli szkła spadł wraz z kratą z wysokości ok. 1,5 metra na stół do cięcia szkła. W wyniku upadku i uderzenia plecami o stół doszło do zmiażdżenia kręgów kręgosłupa.
   *4. 29 maja 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia ok. godz. 07.45 uległ pracownik zakładu produkcji papieru we Włocławku. Podczas czyszczenia wałków przewijarki papieru (bez wyłączonego napędu) przy użyciu szczotki drucianej doszło do jej pochwycenia przez obracające się wałki. Prawa dłoń w której poszkodowany trzymał narzędzie została wciągnięta pomiędzy wałki. Doprowadziło to do zmiażdżenia dłoni. Poszkodowany został przetransportowany do szpitala gdzie dokonano pourazowej amputacji dłoni.
więcej »
Opublikowano 18-06-2017 08:53
   Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Marii Sokołowskiej, wspaniałej Koleżanki, znanej i cenionej działaczki Naszego Związku. Dla wielu mieszkańców Inowrocławia była i pozostanie symbolem zaangażowania kobiet w powstanie „Solidarności”.
   W 1966 r. rozpoczęła pracę jako pomoc laboratoryjna w Szpitalu Miejskim w Inowrocławiu, następnie – na tym samym stanowisku – w Miejskiej Przychodni Obwodowej. W 1967 r. podjęła naukę w Państwowej Szkole Medycznej Techników Analityków w Poznaniu. Dyplom analityka medycznego otrzymała w 1969 r. Od 1 kwietnia 1970 r. pracowała w Szpitalu Miejskim w Inowrocławiu – w 1988 r. objęła stanowisko p. o. kierownika zespołu techników medycznych. W dniach 30 września i 1 października 1980 r. uczestniczyła w strajku białego personelu w Inowrocławiu, następnie została członkiem władz Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Zespole Opieki Zdrowotnej. W październiku 1980 r. została wybrana w skład zespołu ds. postulatów i występujących nieprawidłowości, który został utworzony przy Międzyzakładowym Komitecie Założycielskim NSZZ „Solidarność” w Inowrocławiu. Po wprowadzeniu stanu wojennego brała udział w spotkaniach opozycji oraz pomocy osobom represjonowanym przez władze komunistyczne. Do aktywnej działalności związkowej wróciła w 1989 r. – w kwietniu uczestniczyła w powołaniu tymczasowego komitetu „Solidarności” w inowrocławskim szpitalu, a 6 września została wybrana przewodniczącą Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Zespole Opieki Zdrowotnej.
   Maria Sokołowska pomagała w organizacji spotkań kandydatów Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” z mieszkańcami Inowrocławia w trakcie kampanii przed wyborami parlamentarnymi 1989 r. Po wyborach czerwcowych rozpoczęła pracę w sekretariacie Zespołu Senatorsko-Poselskiego Obywatelskiego Porozumienia, który odpowiadał za prowadzenie w Inowrocławiu biura Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. W 1990 r. uzyskała mandat radnej i jednocześnie została wybrana przewodniczącą Rady Miejskiej Inowrocławia. Przez wiele lat uczestniczyła w pracy związkowej w szpitalu. W 2004 r. przeszła na emeryturę, ale nadal aktywnie uczestniczyła w życiu społeczno-politycznym Inowrocławia, m.in. angażując się w działania związane z ochroną i respektowaniem praw pracowniczych w mieście.
więcej »
Opublikowano 13-06-2017 20:34
hosting
   30 maja rząd przyjął przygotowany przez resort rolnictwa projekt ustawy Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. Stało się to mimo obiekcji Ministerstwa Zdrowia i zdecydowanego sprzeciwu związków zawodowych. Niewykluczone, że akcja protestacyjna rozpocznie się jeszcze w czerwcu.
   Pracownicy sanepidów właściwie już zaczęli akcje protestacyjne w związku z reformą forsowaną przez Ministerstwo Rolnictwa. Wedle niej już za niedługo za bezpieczeństwo żywności będa odpowiadać... weterynarze. Naszym zdanie (Solidarności) wszystko zmierza do likwidacji Państwowej Inspekcji Sanitarnej i zwolnienia kilku tysięcy pracowników. W wyniku reformy przygotowanej przez resort rolnictwa Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności ma przejąć wszystkie zadania Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, a także część zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Inspekcji Handlowej.
   Kontrolę bezpieczeństwa żywności, która dotąd podlegała Ministerstwu Zdrowia, przejmie resort rolnictwa. Naszym zdaniem to konflikt interesów i zagrożenie dla zdrowia publicznego.  Po wdrożeniu ustawy PIBŻ ma przejąć ok. 10 proc. pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej, ale aż 30 proc. jej budżetu oraz majątku, czyli m.in. budynków i sprzętu. W skali całego kraju pracę może stracić nawet ok. 4 tys. osób!
   Po utworzeniu Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności sanepidy mają zajmować się głównie kontrolą suplementów diety oraz tzw. dopalaczy. Jednak jak wskazują nasi związkowcy, pozbawiona środków finansowych oraz sprzętu Państwowa Inspekcja Sanitarna nie będzie w stanie skutecznie realizować tych zadań.
więcej »

« poprzednia
1|2|...17|18|19|...|225|226|227
następna »