aktualnościzdjęciaszkoleniaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczki, przewozu osóbZwolniony ale wygrany
Poniedziałek, 01 09 2014
Imieniny: Belindy, Bronisza, Idziego
Opublikowano 06-05-2014 20:14
   Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność" zwraca się z apelem do członków i sympatyków "Solidarności" o czynny udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 25 maja 2014rJednocześnie zachęcamy Was do zapoznania się z kampanią społeczną NSZZ"Solidarność"pokazującą prawdziwe oblicze i dokonania niektórych kandydatów na eurodeputowanych w szczególności z koalicji rządowej PO-PSL oraz Twojego Ruchu.
     O szczegółach można dowiedzieć się ze strony www.sprawdzampolityka.pl/ Nie dajemy się nabrać na puste obietnice tych, którzy przedłużyli nam wiek emerytalny wprowadzili masowe umowy.śmieciowe nie chcą podwyżek płac i różnych świadczeń należnych społeczeństwu, doprowadzili do masowej emigracji młodego pokolenia.
     Wybierzmy ludzi, którzy nie będą bezwolnymi klakierami dla możnych kierujących Unią Europejską. Postawmy na ludzi prawych i sprawiedliwych, którzy na pierwszym miejscu stawiają Polskę i interes własnego narodu.
Nie bądźmy bierni. Od naszej postawy i głosu zależy nasza przyszłość oraz los następnych pokoleń.
 
Uchwalono 6 maja 2014 podczas obrad ZR w Chełmży
więcej »
Opublikowano 06-05-2014 18:20
Image and video hosting by TinyPic
 
Ostatnie w tej kadencji obrady Zarządu Regionu odbyły się w niezwykłej scenerii neogotyckich piwnic chełmżyńskiego ratusza. Podjęto kilka istotnych decyzji, wśród których było m.in. zatwierdzenie sprawozdania z pracy za minione cztery lata pracy, przyjęcie stanowiska w sprawie zbliżających się wyborów do europarlamentu, a także potwierdzenie zaangażowania się w kampanię społeczną "Sprawdzam polityka".
Gościem obrad był burmistrz Chełmży Jerzy Czerwiński, który wygłosił także krótkie przemówienie. Wyraził zadowolenie, że Zarząd Regionu zdecydował się spotkać właśnie w zarządzanym przez Niego mieście, zapraszał do częstych odwiedzin.
  Na początku wysłuchano prelekcji przedstawiciela  pewnej firmy z branży ubezpieczeniowo-windykacyjnej - Bogdana Kaczmarka, który przedstawił propozycję dla związkowców naszego Regionu. W skrócie; polega ona na współpracy w uzyskaniu wyższych odszkodowań po ewentualnych wypadkach jakim mogą ulec nasi członkowie. W pakiecie jest także pomoc prawna, oraz kilka innych, co najmniej wartych rozpatrzenia ofert. Ewentualna kooperacja musiała by być sformalizowana, tzn. objęta zasadami ujętymi w dokument, stąd pewnie ewentualne negocjacje w tej sprawie podejmie już nowy Zarząd Regionu.
   Janusz Dębczyński omówił założenia kampanii społecznej "Sprawdzam polityka", oraz zaapelował nie tylko o czynne włączenie się do akcji, lecz także jak najszersze jej propagowanie. W dyskusji podkreślano, że antyspołeczne działania niektórych polityków tym razem nie mogą ujść im płazem. Jako społeczeństwo musimy doprowadzić do sytuacji, gdzie politycy będą bardziej bali się wyborców, niż szefa swojej partii. Żeby politycy wykonywali wolę społeczeństwa, a działali na rzecz interesu swojej partii.
Tu znajdziecie tę stronę - www.sprawdzampolityka.
 Oczywiście, jako Zarząd Regionu będziemy zachęcali członków NSZZ"S" do udziału w wyborach. W tym celu obradujący w Chełmży wydali specjalne oświadczenie- apel (za chwilę opublikujemy na stronie).
   Podczas dalszej części sesji ZR przyjęto porządek obrad na Walne Zebranie Delegatów Regionu (30 maja), jak również zatwierdzono przygotowane przez Prezydium ZR sprawozdanie z pracy w kadencji. Po niezbędnych poprawkach redakcyjnych zostanie ono rozesłane do delegatów.
   Poruszono sytuację pracowników włocławskiej firmy Anwil, gdzie prawdopodobnie wkrótce dojdzie do referendum strajkowego. Podobne nastroje są w całej Grupie ORLEN.
Na końcu obrad głos zabrał przewodniczący Jacek Żurawski - dziękując wszystkim za cztery lata wspólnej pracy. Słowa uznania skierował także wobec Tomasza Zielińskiego - sympatycznego weterana NSZZ"S" z Chełmży, który mimo przejścia na emeryturę żywo interesuje się sprawami Regionu, a także jest aktywnym członkiem społeczności miejskiej Chełmży. To właśnie Tomasz, wraz z Solidarnością Cukrowni Chełmża zaproponował i zorganizował chełmżyńskie obrady.
tekst i foto - Piotr Grążawski
Fot górna - ZR w neogotyckich podziemiach chełmżyńskiego ratusza
Fot. poniżej  - Część ZR i RKR oraz goście przed chełmżyńską katedrą
 
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 05-05-2014 20:47
Dziś (5 maj) w Inowrocławiu odbyły się wybory szefa Oddziału Inowrocław NSZZ"S". Zgodnie z przewidywaniami został nim Mariusz Kawczyński (na fot drugi z prawej). Głosowało na niego 30 delegatów z 31 biorących udział w wyborach. W roli gości- obserwatorów z ramienia Regionalnej Komisji Wyborczej wystąpili członkowie Prezydium ZR: J. Żurawski, J. Dębczyński, P. Grążawski. Gościem szczególnym był prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza (na fot. pierwszy z prawej), który także kilkukrotnie zabrał głos, składając rozmaite informacje w sprawach samorządowych miasta. W trakcie zebrania poruszano także sprawy rozwoju związku, przeznaczenia składki, oraz kilka innych kwestii o znaczeniu wewnątrzzwiązkowym. Wybrano także Radę Oddziału.
6 maja na ostatnim posiedzeniu w tej kadencji zbierze się Zarząd Regionu. Tym razem miejscem obrad będzie biblioteka w mieście Chełmży.
Tekst i fot. Piotr Grążawski 
Image and video hosting by TinyPic
 
 
Image and video hosting by TinyPic
 
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 04-05-2014 21:45
Kolejny tydzień stoi pod znakiem rozpoczynającej się konfrontacji władz koncernu Energa z działającymi w tej firmie związkami zawodowymi. Seria pozwów o ochronę dóbr osobistych, rzekomo naruszonych wystąpieniami związkowców jest w istocie ledwo zawoalowaną próbą zamknięcia ust, krytycznym wobec władz koncernu, działaczom związkowym. Musi dziwić fakt, że spółka publiczna, notowana na polskiej giełdzie, której znaczącym współwłaścicielem pozostaje skarb państwa idzie na wojnę ze związkowcami, którzy są do tego współwłaścicielami tej firmy. No, ale takie rzeczy są w Polsce niestety możliwe.

~ komentarz sędziego Trybunału Stanu, prof. Grzegorza Górskiego, odnoście cyklu rozpraw prowadzonych przez kancelarię adwokacko-radcowską Cogito na rzecz związkowców.
   Przypomnijmy - Po ubiegłorocznej demonstracji związkowców ENERGI zarząd firmy poczuł się ...obrażony wypowiedziami związkowców, a zwłaszcza przewodniczącego NSZZ"S" Józefa Adamczewskiego i wniósł do sądu oskarżenie o zniewagę. Teraz trwa beznadziejny proces, odrywa świadków od pracy, związkowcom robi zamieszanie, adwokat firmy ma zajęcie... zresztą może o to idzie...
Tu dokładna i kompetentna relacja z procesów - www.facebook.com/bronmymiejscpracysolidarnosc
Fot - wokanda Sądu Okręgowego w Toruniu
więcej »
Opublikowano 04-05-2014 20:58
Jak co roku, w Święto Konstytucji  3 Maja mieszkańcy Torunia złożyli kwiaty pod tablicą Solidarności przy kościele  Św. Ducha. Upamiętnia ona przeprowadzone w 1982 roku wielotysięczne demonstracje torunian, które zostały brutalnie spacyfikowane przez ZOMO. Na fot. kwiaty składają członkowie Społecznego Komitetu "Solidarni - Toruń pamięta". Od lewej Antoni Mężydło, Władysław Krypel i Jan Wyrowiński.  Fot. niżej - przemawia prof. Wojciech Polak.

więcej »
Opublikowano 04-05-2014 20:53
 
więcej »
Opublikowano 22-04-2014 16:52
 
więcej »
Opublikowano 22-04-2014 16:52
W środę, w Inowrocławiu zbiera się Prezydium Zarządu Regionu. Tematem będzie ocena sytuacji związku w niektórych zakładach pracy regionu, podsumowanie akcji wyborczej w związku, lokalna Solidarność a wybory do europarlamentu. Przewidziana jest także wizyta w dwóch firmach w konkretnych sprawach pracowniczych. Członkowie Prezydium zajmą się także sprawozdaniem z kadencji i przygotowanie obrad Zarządu Regionu.
Fot. W tym roku szczególnie okazale zapowiadają się uroczystości związane z pamiątką śmierci ks. Jerzego  na włocławskiej Tamie. Prezydium już wstępnie sprawy omawia.
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 22-04-2014 16:52
Podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia niewiele zmieni na rynku pracy, a urzędy nie będą w stanie wywiązywać się z nałożonych obowiązków.
Podpisana 24 kwietnia nowela ma m.in. usprawnić działanie urzędów pracy i pozwolić na profilowanie pomocy w trzech grupach. Pierwsza - to pomoc dla osób aktywnych, które nie potrzebują pomocy specjalistycznej, a jedynie ofert pracy. Druga to pomoc dla wymagających wsparcia, którzy korzystać będą ze wszystkich usług, jakie oferują urzędy, np. szkoleń czy staży. W trzeciej grupie pomocy znajdą się działania we współpracy z ośrodkami pomocy społecznej, organizacjami pozarządowymi i prywatnymi agencjami zatrudnienia. Uzyskają ją osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i te, które same nie są zainteresowane podjęciem pracy lub legalnym zatrudnieniem.
     Zdaniem dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie Adama Panka do tej nowelizacji wpisanych zostało wiele "bzdurnych" założeń. "Czy ustawodawca pomyślał, co zrobią takie urzędy pracy, jak np. w Łodzi, Warszawie czy Rzeszowie, które mają zarejestrowanych powyżej 20 tys. osób bezrobotnych? Jak sprofiluję ostatniego bezrobotnego, to pierwszego trzeba będzie już drugi raz profilować. To nie jest takie proste. Założenie, że profilowanie ma trwać 7-8 minut jest nierealne. Ktoś, kto to wprowadza, chce chyba pokazać, że coś robi przed wyborami" - nie kryje oburzenia dyrektor największego urzędu pracy na Podkarpaciu. W ocenie Panka profilowanie powinno sprowadzać się do jednego pytania: po co dana osoba rejestruje się w urzędzie pracy? Czy chce być tylko ubezpieczona czy naprawdę znaleźć pracę? Według niego największym problemem jest to, że znaczna część osób rejestruje się tylko dla ubezpieczenia zdrowotnego. "Nic nie zrobiono, żeby wyprowadzić ubezpieczenia z urzędów pracy. To jest fałsz i obłuda, bo po jasną cholerę my obsługujemy ludzi, którzy nie chcą naszej obsługi. Po co? Ludzie przychodzą do nas po to, aby być tylko ubezpieczonym" - zaznacza. I dodaje, że robienie profili dla takich osób to strata czasu i pieniędzy.
    Z Pankiem zgadza się dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Krośnie (Podkarpackie) Regina Chrzanowska. W jej ocenie profilowanie i praca z każdym bezrobotnym indywidualnie jest niewykonalna. "W moim urzędzie obsługujemy 10 tys. bezrobotnych, a mam w sumie 60 pracowników. To jest niemożliwe, żebyśmy indywidualnie zajmowali się taką ilością osób. Do tego dochodzi normalna praca, wydawanie zaświadczeń, zgłaszanie do ubezpieczenia itd. Chcielibyśmy indywidualnie pracować, ale się nie da" - dodaje. Chrzanowska zaznaczyła, że nowe przepisy co prawda dają więcej instrumentów i możliwości urzędom pracy, ale za tym muszą pójść dodatkowe pieniądze. "A na razie nic o tym nie słyszymy" - powiedziała. Na jeszcze inny problem zwróciła uwagę dyrektorka PUP w Nowym Dworze Gdańskim (Pomorskie) Wioletta Lewandowska. Jej zdaniem efekty nowelizacji mogą być niewielkie także dlatego, że tak naprawdę wielu bezrobotnych ma pracę.
więcej »

« poprzednia
1|2|...17|18|19|...|139|140|141
następna »