aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczki, przewozu osóbProgram
Piątek, 28 listopada 2014
Imieniny: Jakuba, Stefana, Romy
Opublikowano 16-06-2014 22:30
OŚWIADCZENIE
Szanowni Państwo,
Organizacje Związkowe działające w Soda Polska Ciech S.A. z uwagi na zmianę właściciela, bo już od ponad tygodnia pakiet większościowy 51,1 % akcji skupiła firma Pana Jana Kulczyka KI Chemistry.
Jednak to nie jest powodem Naszego dzisiejszego spotkania. Chcemy Państwa poinformować w jaki sposób zarządzana i restrukturyzowana była Spółka Soda Polska Ciech S.A. przez ostatnie 2 lata.
Okres ten był dla Załogi najgorszym okresem w historii prawie 135 lat istnienia. Przeprowadzone w tym okresie tylko jedną restrukturyzację, która tak naprawdę może się pochwalić Pan Dariusz Krawczyk Prezes Ciech S.A. a mianowicie restrukturyzację stanu zatrudnienia bo zdaniem Zarządu Ciech S.A. i Soda Polska Ciech S.A. pracownik jest największym kosztem Spółki.
Skupienie działań na Załodze przyniosło również kolejne wielkie oszczędności poprzez wypowiedzenie Układów Zbiorowych Pracy, które w swych zapisach niosły dla Załogi przywileje, które przez wiele lat ta Załoga sobie wypracowała, bo praca w przemyśle chemicznym jest bardzo trudną, ciężka ,odpowiedzialną i niosącą wiele zagrożeń. Bez jakichkolwiek zachamowań obniżono uposażenia i zatrudnienie. Działania te dla pracowników były i są niezrozumiałe, bo w sferze technologii produkcji bardzo niewiele się zmieniło, a modernizacje i remonty wymuszone były poprzez awaryjność, zmiany w przepisach ochrony środowiska czy BHP. W Spółce są stanowiska pracy, gdzie warunki pracy zmieniły się na gorsze. Obniżanie zatrudnienia spowodowało również kłopoty z wykorzystaniem dodatkowych wolnych dni i urlopów wypoczynkowych czego wyraz dał Państwowa Inspekcja Pracy w protokole kontroli z dnia 08.05.2014 r.
Są to sytuacje, które mają miejsce przez cały czas, a Zarząd Ciech S.A. i Soda Polska Ciech S.A. nadal proponują kolejne zwolnienia pracowników. Nie prowadzi się dialogu z Organizacjami Związkowymi, a informuje sieje tylko o tych zmianach. Łamie się zapisy Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy w wielu jego aspektach, ale cóż robią to przedstawiciele naszego Państwa, bo to przecież Skarb Państwa zarządzał przez swoich przedstawicieli, którzy bez żadnych skrupułów pobierali i pobierają wielotysięczne pensje i premie.
Załoga jest tym wielce oburzona, bo to co w ramach podziękowania za uczciwą, wydajną i dobrą pracę otrzymali od Zarządu Ciech S.A. i Soda Polska Ciech S.A. sięgnęło Zenitu. Zaproponowano Nam abyśmy z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych sfinansowali obchody Dnia Chemika , a przecież zapisy Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy jasno precyzują, że koszt tego Święta ponosi Pracodawca. Jest to kolejny przejaw identyfikowania się Zarządu Ciech S.A. i Soda Polska Ciech S.A. z Załogą, która wypracowała większość zysków w Grupie kapitałowej Ciech. Pierwszy raz Załoga nie obchodzi Święta Dnia Chemika, bo Zarządy Ciech S.A. i Soda Polska Ciech S.A. nie mogą tej Załodze spojrzeć uczciwie prosto w oczy. W imieniu Załogi Soda Polska Ciech S.A. dziękujemy Panu Premierowi i Ministrowi Skarbu Państwa, a także Zarządowi Ciech S.A. i Soda Polska Ciech S.A. za tak uroczyste obchody Dnia Chemika i wspaniałe pożegnanie. Jedno nas tylko cieszy, że nie skończyliśmy tak jak Zachem, bo to też zasługa przedstawicieli Skarbu Państwa. Liczymy, że z nowym właścicielem znajdziemy wspólną nić porozumienia i praca w Soda Polska Ciech S.A. wróci do normalności, którą odebrał Nam Zarząd Ciech S.A.
więcej »
Opublikowano 16-06-2014 21:53
Image and video hosting by TinyPic
Jutro (17.06) we Włocławku odbędą się wybory przewodniczącego Oddziału Włocławek NSZZ "Solidarność". Kilkudziesięciu delegatów wybierze spośród siebie kierującego Oddziałem na następne 4 lata. Nie jest żadną tajemnicą, że największe szanse ma dotychczasowy przewodniczący Janusz Dębczyński, no ale zobaczymy. Na fot.  po prawej stronie z częścią delegatów Włocławka.
więcej »
Opublikowano 16-06-2014 17:59
Piotr Duda ze znakiem zwycięstwa– Cały rząd powinien być zmieniony. Każdy inny rząd i każdy inny premier od tego będzie lepszy – mówił Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność w programie „Gość Radia ZET” u Moniki Olejnik. Jednocześnie podkreślał, że „Solidarność” jest gotowa do rozmów z rządem. – Jesteśmy przygotowani na każde prawdziwe rozmowy z rządem dotyczące faktycznego dialogu, a nie tylko konsultacji, które wynikają z przepisów prawa – dodał.
   Pytany przez „Stokrotke” czy jest za dymisją rządu Tuska? – Zdecydowanie tak. Ten rząd od początku prawie nic nie robił, a teraz zupełnie nic nie robią. Oni zajmują się tylko sobą, rządzą marketingowo i medialnie – stwierdził Duda.
   Przewodniczący „S” zgodził się z Jarosławem Kaczyńskim, który uznał rząd Tuska za „najgorszy po 1989r.”. – Pod względem dialogu społecznego to jest najgorszy rząd. Nawet z rządem SLD, gdy premierem był Leszek Miller można było w miarę normalnie rozmawiać. A ten rząd uważa, że mają patent na rację, dla nich dialog nic nie znaczy. W Polsce związkom zawodowym – mówił o ekipie Donalda Tuska.
   - Takim przykładem rozmów były sprawy dotyczące wieku emerytalnego oraz wiele innych spraw. Dzisiaj dyskutujemy na temat rozliczenia okresu czasu pracy w okresie rocznym i rząd nie prowadzi dialogu, tylko wysyła nam do konsultacji. Mamy na to 21 dni, dziękuję, do widzenia. Nie tędy droga – powiedział dzisiejszy Gość Radia ZET.
    Duda uważa, że osobą, która najbardziej nadaje się na rozmowy z „Solidarnością” jest minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. – On jest chętną osobą do rozmów, ale pan minister tyle może w rządzie co całe PSL. Karty rozdają premier Tusk i pan minister Rostowski. Od nich wszystko zależy i niestety pod względem jestem pesymistycznie nastawiony – podkreślał przewodniczący największego związku zawodowego w Polsce.
    Dudę śmieszy pomysł, proponowany przez premiera Donalda Tuska pomysł konsultacji społecznych ws. wprowadzenia Euro. – Będzie przez Twittera twittował ze społeczeństwem i według tego podejmie opinię czy Polska ma wejść do strefy euro, czy nie – ironizował szef panny „S”. – Nawet i bardzo dobrzy ekonomiści zastanawiają się, kiedy ma ta chwila nastąpić, bo w tej sytuacji kryzysowej, jaka w tej chwili jest w Polsce i w Stefie Euro nie bardzo jest dobra sytuacja, aby wchodzić do strefy euro – dodał.
    Duda pytany przez Olejnik, czy jego zdaniem ws wprowadzenia w Polsce euro jest potrzebne referendum? – Zdecydowanie tak! I nie tylko w tym temacie, bo 2012 rok był wielką klęską polskiej demokracji: dwa i pół miliona Polaków podpisało się pod wnioskiem pod referendum, a rządzący przepchali to arytmetyką polityczną, a nie merytoryką – przypomniał szef NSZZ Solidarność.
więcej »
Opublikowano 12-06-2014 22:45
Jak zarobić pieniądze przez Internet   Przekazanie przez pracownika innym pracownikom danych objętych tzw. klauzulą poufności wynagrodzeń w celu przeciwdziałania nierównemu traktowaniu i przejawom dyskryminacji płacowej nie może stanowić podstawy rozwiązania z nim umowy o pracę w trybie art. 52 Kodeksu pracy - orzekł SN w wyroku z 26 maja 2011 r. (II PK 304/10).
Nie jest naruszeniem tajemnicy przedsiębiorstwa ujawnienie współpracownikom danych dotyczących wysokości wynagrodzeń, jeśli następuje to w celu wyjaśnienia ewentualnych zastrzeżeń dotyczących dyskryminacji płacowej w firmie. Takie działanie pracownik nie może być przyczyną:
* wypowiedzenia mu umowy o pracę,
* rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, czy też
* nałożenia kary porządkowej.
   Nie ma przy tym znaczenia w jaki sposób pracownik pozyskał informacje dotyczące wysokości wynagrodzeń współpracowników. Przekonał się o tym pracodawca Bartłomieja S. zatrudnionego na stanowisku handlowca. Otóż zgodnie z regulaminem wynagradzania pracownicy mieli zakaz ujawniania danych dotyczących wynagrodzeń. Bartłomiej S. poprosił kierownika działu handlowego o informację o sposobie wyliczenia swojej premii za IV kwartał 2006 r. W odpowiedzi kierownik wysłał mu e-mailem omyłkowo także informacje na temat wynagrodzeń (w tym premii) innych pracowników działu. Bartłomiej S. przekazał te dane najpierw swojej żonie, a potem kolegom z działu celem wyjaśnienia różnic w wysokości płac.
    Pracownicy działu handlowego poprosili kierownika o wyjaśnienie różnic w wynagradzaniu. Kierownik nie umiał jednak tego zrobić, więc obiecał spotkanie w tej sprawie z dyrektorem oddziału. Do tego spotkania ostatecznie nie doszło. Bartłomiej S. najpierw otrzymał zaś karę porządkową, a potem został zwolniony dyscyplinarnie z powodu "złamania obowiązujących w spółce zasad i rozpowszechniania wśród osób nieuprawnionych danych, które stanowiły informacje poufne, czego skutkiem była utrata zaufania do pracownika". Pracownik odwołał się do sądu pracy.
    W ocenie SN pracownik postąpił zgodnie z prawem. Ujawnił poufne dane spółki, ponieważ dążył do ustalenia, czy nie doszło do naruszenia zakazu dyskryminacji płacowej pracowników działu handlowego. W przypadku podjęcia przez pracownika legalnych działań przeciwstawiających się naruszeniu zasad równego zatrudnienia w zatrudnieniu lub dyskryminacji płacowej pracodawca nie może zaś stosować żadnych sankcji.
więcej »
Opublikowano 11-06-2014 14:27
Nasz Zarząd Regionu NSZZ"S" został uhonorowany Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”. Wyróżnienie niespodziewane, lecz tym bardziej miłe. W imieniu całego Regionu medal odebrał wiceprzewodniczący Janusz Dębczyński.
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 10-06-2014 21:14
Dziś miały miejsce pierwsze obrady nowo wybranego Zarządu Regionu. Ich najważniejszym rezultatem był wybór Prezydium Zarządu Regionu. W wyniku głosowania jego członkami zostali: Janusz Dębczyński (zastępca przewodniczącego), Tomasz Jeziorek (zastępca przewodniczącego), Mariusz Kawczyński (skarbnik ZR) Piotr Grążawski (sekretarz). Rozmawiano także o sytuacji załóg zakładów pracy regionu. Tomaszowi Wietrzykowskiemu (Zakłady Tłuszczowe Kruszwica) powierzono funkcję koordynatora do spraw Społecznej Inspekcji Pracy.
Poniżej krótki klip z twarzami członków Zarządu Regionu kadencji 2014-2018.
 
więcej »
Opublikowano 09-06-2014 18:17
W Złotowie (niedaleko Kruszwicy) nad Gopłem trwa pierwsze w tej kadencji szkolenie związkowców. Na tą swoistą inaugurację sezonu przyjechał także niedawno wybrany przewodniczący Zarządu Regionu - Jacek Żurawski, a także większość członków ustępującego Prezydium (wybory nowego 10 czerwca podczas pierwszego posiedzenia ZR).  
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 09-06-2014 18:02
Odbyło się już pierwsze posiedzenie Rady Oddziału Inowrocław w nowej Kadencji. RADA LICZY 9 CZŁONKÓW. SKŁAD NOWEJ RADY: KAWCZYŃSKI MARIUSZ-PRZEWODNICZĄCY RADY ODDZIAŁU, WESOŁEK RAFAŁ-ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO RADY ODDZIAŁU, BIAŁECKA IRENA, STĘPNIOWSKA MARIA, MARCINKOWSKI TOMASZ, CHEŁMINIAK KRZYSZTOF, MICHALAK WALDEMAR, KUŹMIŃSKI JAROSŁAW, SZYMAŃSKI EDMUND.
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 09-06-2014 17:52
Inowrocław, dnia 26 maj 2014 r..
Pan
Donald Tusk
Premier RP

APEL PRZEDSTAWICIELI SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ INOWROCŁAWIA
    My, niżej podpisani przedstawiciele społeczności miasta Inowrocławia i regionu, domagamy się od Pana Premiera przeprowadzenia kontroli w spółkach z udziałem Skarbu Państwa działających na naszym terenie.
Wpływy z działalności przedsiębiorstw takich jak: Inowrocławskie Kopalnie Soli
„Solino” SA, Soda Polska Ciech SA, których akcjonariuszem jest Skarb Państwa powinny przynosić znaczne korzyści - mieszkańcom naszego regionu, jako wiarygodny pracodawca - samorządom lokalnym, jako solidny podatnik. Przenoszenie siedzib, poszczególnych komórek organizacyjnych tych firm do innych miast powoduje pogłębianie się i tak już tragicznej sytuacji gospodarczej naszego miasta i regionu.
     Rząd, którego zadaniem jest dbać o zrównoważony rozwój kraju zobowiązany jest do zahamowania negatywnych działań zarządów spółek. Mieszkańcy miasta Inowrocławia, regionu kosztem wielu wyrzeczeń swoją pracą na rzecz tych firm stali się autorami ich sukcesu. Przeniesienie siedzib zarządów tych firm, wybranych komórek organizacyjnych poza Inowrocław powoduje pozbawienie miasta wpływów z tytułu podatków należnych budżetom samorządowym. Proces ten powoduje stopniową degradację kluczowych zakładów pracy, osłabia lokalnych przedsiębiorców, pozbawia mieszkańców miejsc pracy oraz pogarsza jakość ich życia.
     Domagamy się od Pana Premiera powstrzymania działań przez wymienione spółki godzące w interes zrównoważonego rozwoju kraju. Zagwarantowania realizacji przyjętych zobowiązań inwestycyjnych, które były określone w umowach prywatyzacyjnych. Tylko w ten sposób można doprowadzić do zahamowania zapaści gospodarczej naszego regionu, wpływać na rozwój społeczności lokalnej, utrzymać obecne jak również stworzyć nowe miejsca pracy.
Mając na uwadze przedstawione wyżej argumenty domagamy się, aby siedziby oraz wyprowadzone komórki organizacyjne wymienionych spółek wróciły na nasz teren.
    Jedynie decentralizacja decyzyjności w tych spółkach wpłynie korzystnie na rozwój gospodarczy, istotnie pobudzi lokalny rynek pracy. Powyższe leży w interesie władz państwowych, a także społeczności lokalnej.
W tym miejscu następują podpisy
więcej »

« poprzednia
1|2|...17|18|19|...|148|149|150
następna »