aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram WYBORY W ZWIĄZKU
Niedziela, 25 lutego 2018
Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława
Opublikowano 19-04-2017 21:07
hosting
   Będzie trudniej o urlop dla poratowania zdrowia. Jego udzielenie będzie uzależnione od opinii lekarza medycyny pracy. Dyrektorzy szkół będą mieli wprowadzone ograniczenia nadgodzin. Zostanie określony ich limit.
   – Dochodziło do patologicznych sytuacji, w których dyrektorzy sami zlecali sobie nadgodziny i pracowali na kilku etatach – tłumaczy Anna Zalewska, minister edukacji narodowej. Z systemu znikną też asystenci nauczyciela. Wzmocniona zostanie natomiast instytucja nauczyciela wspomagającego. Pensum pedagogów, psychologów i logopedów zostanie ustalone przez MEN, a nie przez samorząd, jak to jest obecnie.
   Resort rozważa też wprowadzenie egzaminu państwowego na nauczyciela. Pomysł to odpowiedź na sugestie Najwyższej Izby Kontroli. Z jej raportu wynika, że wielu nauczycieli nie ma umiejętności odpowiednich do wykonywania zawodu. MEN chce też wydłużyć okres stażu nauczycielskiego z dziewięciu miesięcy do roku i dziewięciu miesięcy. To okres przygotowawczy, w którym pod okiem starszego kolegi nauczyciel zdobywa wiedzę, umiejętności i doświadczenie, niezbędne do uzyskania kolejnego stopnia awansu zawodowego. Oznacza to, że dłużej będzie otrzymywał niższe wynagrodzenie. Minimalna pensja stażysty (magistra z przygotowaniem pedagogicznym) wynosi od tego roku 2294 zł brutto, a po uzyskaniu stopnia nauczyciela kontraktowego 2361 zł
więcej »
Opublikowano 13-04-2017 22:32
hosting
 
więcej »
Opublikowano 12-04-2017 08:14
hosting
   11 kwietnia spotkali się członkowie Prezydium ZR. Głównym  tematem obrad była ocena sytuacji w zakładach pracy regionu pod kątem praw związkowych, przygotowanie i wstępne omówienie tematów na najbliższą sesję Zarządu Regionu, oraz szereg spraw drobniejszych, wynikających z faktu bieżącego administrowania majątkiem związku.
   Postanowiono przyjąć zaproszenie Tomasza Marcinkowskiego - przewodniczącego inowrocławskich oświatowców i podjęto decyzję, że najbliższe obrady Zarządu Regionu zostaną przeprowadzone 21 kwietnia, w Inowrocławiu w siedzibie Komisji Oświaty "S". Wśród tematów jakie Prezydium zaproponuje jest ocena przestrzegania praw związkowych w niektórych zakładach pracy, informacja o procesach toczonych w obronie lub interesie członków NSZZ"S", oraz kwestia organizacji wspólnych przedsięwzięć, w tym m.in. pielgrzymki do Lichenia.
   Obrady rozpoczną się godzinę później niż zwykle, bo o 1100.
Na fot. wiceprzewodniczący ZR Tomasz Jeziorek
więcej »
Opublikowano 09-04-2017 21:32
hosting
   10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
   Uroczystości 10 kwietnia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie rozpoczną się od mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Kościele seminaryjnym. Tradycyjnie, o godz. 8.41 odbędzie się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim z udziałem m.in. polityków Prawa i Sprawiedliwości. Przywołane zostaną nazwiska wszystkich, którzy zginęli w katastrofie. Po południowej modlitwie Anioł Pański zaplanowano koncerty, wyświetlane będą filmy. Po południu prezydent na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach w Warszawie złoży wieńce przed pomnikiem oraz na grobach ofiar katastrofy; uda się także do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie złoży wieńce na grobach prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, ks. Józefa Jońca, ks. Zdzisława Króla i ks. Andrzeja Kwaśnika.
   Uroczystości z udziałem władz państwowych, w tym m.in. z premier Beatą Szydło odbędą się przed Pałacem Prezydenckim o godz. 16.30. Planowane jest wówczas wystąpienie Andrzeja Dudy, który złoży także wiązankę kwiatów przed tablicą poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Wieczorem prezydent weźmie udział w mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Po mszy św. spod Bazyliki pod Pałac Prezydencki przejdzie Marsz Pamięci. Tradycyjnie, po apelu pamięci wystąpi prezes PiS Jarosław Kaczyński.
więcej »
Opublikowano 06-04-2017 21:51
 
hosting
więcej »
Opublikowano 05-04-2017 21:36
hosting
   Szanowni Państwo, zapraszamy w czwartek (6 kwietnia 2017 r.) o godz. 18:00 do kościoła pw. św. Antoniego w Toruniu na Mszę Świętą z ks. dr. Jarosławem Wąsowiczem, a po Mszy św. na spotkanie autorskie dotyczące jego najnowszej książki pt. „Inka”.
   Książka zawiera ponad dwadzieścia świadectw osób związanych z historią Danuty Siedzikówny. Wśród autorów znaleźli się pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej, m.in: prof. Krzysztof Szwagrzyk, prof. Piotr Niwiński, prof. Wojciech Polak, Tadeusz Płużański, Leszek Żebrowski czy ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB Ks dr. Jarosław Wąsowicz – salezjanin, duszpasterz kibiców, członek Federacji Młodzieży Walczącej. Autor książek o tematyce historycznej i społecznej. Organizator ogólnopolskiej pielgrzymki kibiców na Jasną Górę, a także pomysłodawca akcji „Serce dla Inki”.
W trakcie spotkania prowadzona będzie sprzedaż książki.
więcej »
Opublikowano 04-04-2017 21:56
hosting
    12,6 proc. - tyle wyniosła pod koniec stycznia 2017 stopa bezrobocia w województwie kujawsko-pomorskim - podał Główny Urząd Statystyczny. Gorzej w Polsce wypada tylko jeden region. W porównaniu do grudnia bezrobocie w woj. kujawsko-pomorskim wzrosło (na koniec roku wynosiło 12,1 proc). Tylko w jednym województwie w Polsce (warmińsko-mazurskie) jest wyższy poziom bezrobocia - 14,8 proc. Przed nami plasują się, m.in., Podkarpacie z wynikiem 11,9 proc. i woj. podlaskie (10,7).
   Daleko nam do regionów z najniższym bezrobociem. Na przykład na Dolnym Śląsku wynosi ono tylko 7,6 proc., w Małopolsce 6,9 a w Wielkopolsce 5,2 proc. Wynik dla całego kraju to 8,6 proc. O ile w Bydgoszczy stopa bezrobocia nie wygląda jeszcze tak tragicznie (w mieście 5 proc., w powiecie bydgoskim 8,4 proc.), to w pozostałych częściach województwa jest już nieciekawie. W powiecie toruńskim bezrobocie zanotowano na poziomie 14,7 proc., w Grudziądzu - 13,9 proc., we Włocławku 16,2 proc. (a w powiecie włocławskim 22,6 proc.!).
Stopa bezrobocia w procentach: powiat bydgoski - 8,4, toruński- 14,7, m. Bydgoszcz - 5,0, m. Toruń - 6,3  brodnicki - 10,4, chełmiński - 16,5, golubsko-dobrzyński - 14,7, grudziądzki - 17,2, rypiński -14,7, wąbrzeski - 16,9, m. Grudziądz  -13,9,  aleksandrowski 17,5, lipnowski - 21,6, radziejowski - 21,1, włocławski - 22,6 m, Włocławek - 16,2 , inowrocławski -17,6
więcej »
Opublikowano 02-04-2017 21:48
hosting
Wypadki śmiertelne – luty 2017
1. 06 lutego 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 04 lutego 2017 roku ok. godz. 06.30 uległ pracownik zakładu wytwarzającego i zaopatrującego w ciepło i gorącą wodę, w Chełmnie. Wypadek miał miejsce w oddziale firmy w miejscowości Grupa. Pracownik, zatrudniony na stanowisku palacza został znaleziony nieprzytomny w pomieszczeniu kotłowni. Przybyły na miejsce lekarz pogotowia ratunkowego stwierdził zgon pracownika.
2. 24 lutego 2017 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu w tym dniu ok. godz. 15.00 na terenie zakładu branży chemicznej w Janikowie, uległa osoba wykonująca pracę zarobkową. Poszkodowany, podczas spawania elementów kolumny karbonizacyjnej znajdował się na drabinie aluminiowej opartej o metalowy szalunek. Przewód zasilający spawarkę napięciem 230V został ułożony na mokrej betonowej posadzce, bez zabezpieczenia przed możliwością uszkodzenia izolacji. Wskutek przerwania izolacji podstawowej przewodu zasilającego pojawił się prąd na metalowej konstrukcji i doszło do porażenia osoby, powodując jej śmierć.
3. 24 lutego 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 22 lutego 2017 roku ok. godz. 12.00 na budowie w Bydgoszczy, uległ pracownik zakładu branży instalatorskiej sieci wodno – kanalizacyjnej z Bydgoszczy. Około południa poszkodowany stracił przytomność. Wezwano karetkę pogotowia ratunkowego. Lekarz zdecydował o przetransportowaniu mężczyzny do szpitala, gdzie ok. godz. 15.30. nastąpił zgon.
 
Wypadki ciężkie – luty 2017
1. 17 lutego 2017 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu w tym dniu ok. godz. 07.00 na terenie zakładu produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych w Brodnicy, uległ pracownik obsługujący wtryskarkę. W trakcie pracy poszkodowany włożył dłoń pomiędzy elementy zespołu zamykania i otwierania formy, co doprowadziło do zmiażdżenia dłoni.
2. 20 lutego 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 09 stycznia 2017 roku ok. godz. 13.30 na terenie zakładu produkcji wyrobów z drewna w Chełmnie, uległ pracownik zatrudniony na stanowisku stolarza. Poszkodowany obsługiwał pilarkę tarczową. Po zakończeniu cięcia listwy, odkładając element został uderzony w oko drewnianym klockiem, który został odrzucony przez ostrze piły.
3. 21 lutego 2017 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 20 lutego 2017 roku ok. godz. 16.25 na terenie zakładu produkcji mebli w Lubrańcu, uległ pracownik zatrudniony na stanowisku stolarza. Poszkodowany sięgając ze stołu pilarki formatowej przycięty fragment płyty, dotknął obracające się narzędzie tnące. W wyniku tego zdarzenia nastąpiło zranienie palców prawej dłoni.
4. 23 lutego 2017 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu w tym dniu ok. godz. 11.25 na terenie budowy w Toruniu, uległ pracownik - kierowca firmy transportowej z Poznania. Podczas rozładunku cegieł kierowca stał obok naczepy. W pewnym momencie został potrącony przez ładowarkę samobieżną. W wyniku uderzenia doznał urazów wewnętrznych i został przewieziony do szpitala.
5. 27 lutego 2017 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu w tym dniu ok. godz. 06.20, uległ pracownik zakładu produkcji wyrobów metalowych w Rypinie. Poszkodowany został znaleziony w pomieszczeniu magazynu wysokiego składowania, w chwili gdy próbował się podnieść z posadzki. Pracownik nie pamiętał co się stało. Stwierdził, że stracił przytomność oraz boli go miednica i nogi. Po badaniach stwierdzono złamanie miednicy i kości prawego uda.
więcej »
Opublikowano 31-03-2017 06:55
    KOMUNIKAT KSOiW NSZZ „Solidarność” z obrad Prezydium Rady KSOiW w dniach 21-22 marca br. i spotkania z Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” czwartek, 23 marca 2017
   NSZZ „Solidarność” nie popiera akcji protestacyjnej zapowiadanej na 31 marca br., ponieważ Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” nadal jest w trakcie negocjacji z rządem RP i oczekuje realizacji ustaleń w sprawie podwyżek płac w oświacie ze spotkania z premier Beatą Szydło w listopadzie ub. roku. W trakcie negocjacji NSZZ „Solidarność” sprzeciwiła się pomysłowi wprowadzenia kolejnych stopni awansu zawodowego. Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zadeklarowało, że będzie wspierało działania Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania. Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” nie popiera zapowiadanego na 31 marca br. protestu. NSZZ „Solidarność” ma inne postulaty i prowadzi negocjacje z rządem RP na temat podwyżek płac w oświacie i statusu zawodowego nauczycieli oraz innych pracowników oświaty.
   Zgodnie z obowiązującym prawem, osoby ze szkół objętych strajkiem, które nie przystąpią do niego, nie mogą mieć potrąconego wynagrodzenia za dzień 31 marca br. W listopadzie ub. roku podczas pierwszego spotkania Prezydium KSOiW z premier Beatą Szydło ustalono, że po pierwszym kwartale 2017 r. rząd RP przedstawi drogę dojścia do wyższych płac w oświacie. Prezydium KSOiW oczekuje od rządu realizacji postulatów płacowych zgłoszonych przez NSZZ „Solidarność” i wprowadzenia korzystnych zmian w systemie wynagradzania nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych. Kończą się prace Zespołu do spraw Statusu Zawodowego Pracowników Oświaty. Podczas prac grup roboczych przedstawiciele NSZZ „Solidarność” zgłosili szereg korzystnych propozycji w sprawie wynagrodzeń, warunków pracy itd. Z krytyką naszego Związku spotkały się propozycje MEN, np. wprowadzenia kolejnych stopni awansu zawodowego lub powiązania oceny pracy nauczycieli z wysokością ich wynagrodzenia. Przedstawiciele KSOiW, biorący udział w spotkaniach, zgłaszali także zastrzeżenia odnośnie organizacji prac grup roboczych, m.in. brak uzgodnień w sprawie zmian terminów spotkań, nieterminowe przesyłanie materiałów roboczych. Uniemożliwiło to udział naszych przedstawicieli w pracach grupy w dniu 6 marca br.
   Podczas spotkania Prezydium KSOiW z Prezydium Komisji Krajowej przewodniczący KK Piotr Duda zadeklarował, że Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” będzie wspierała działania Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania w rozmowach z rządem RP i innych działaniach w kierunku wzrostu wynagrodzeń pracowników oświaty i wprowadzenia korzystnych zmian w statusie zawodowym nauczyciela. W związku z rozpowszechnianymi nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi kwestii wynagradzania i statusu nauczycieli bibliotekarzy oraz nauczycieli specjalistów (pedagogów, psychologów, logopedów) Prezydium KSOiW informuje, że przepisy w zakresie obejmowania tych nauczycieli Kartą Nauczyciela i źródła finansowania nie zmieniły się i nie są planowane zmiany w tym zakresie. Wnioskiem przedstawicieli NSZZ „Solidarność” podczas rozmów w MEN było ujednolicenie i zapisanie w Karcie Nauczyciela pensum nauczycieli specjalistów do 20 godzin tygodniowo.
więcej »

« poprzednia
1|2|...17|18|19|...|222|223|224
następna »