aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram Adaptacyjność sukces przedsiębiorstwa
Sobota, 03 grudnia 2016
Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
Opublikowano 20-12-2015 20:47
Image and video hosting by TinyPic
Trwa sezon tzw. "spotkań opłatkowych", lub jak kto woli "spotkań przedświątecznych". Ten w rezultacie miły obyczaj ostatnich czasów ma swoich zwolenników jak i zagorzałych przeciwników, twierdzących, że "takie rzeczy to tylko w rodzinie". Nie rozstrzygając, kto ma rację odnotowujemy, że spotkania trwają i już. 
Podczas tego, które było zorganizowane przez NSZZ Solidarność w brodnickim Szpitalu Powiatowym przewodnicząca komisji zakładowej Maria Wilangowska podarowała dyrektorowi firmy długopis, z zastrzeżeniem, że powinien go użyć dopiero wówczas, gdy będzie podpisywał podwyżki pensji pracowniczych. Dyrektor nie powiedział - nie...
więcej »
Opublikowano 16-12-2015 23:41
Image and video hosting by TinyPic
W poniedziałek 21 grudnia zbierze się na swoje comiesięczne obrady Zarząd Regionu. W proponowanym przez Prezydium porządku między innymi punkty informacyjne (z prac Prezydium i Komisji Krajowej), a także przegląd sytuacji związkowców w zakładach pracy regionu, oraz stan realizacji różnych przedsięwzięć, oraz ocena pierwszych działań nowego rządu. 
   Po części roboczej przewiduje się spotkanie przedświąteczne. Odbędzie się ono w sali Centrum Dialogu Społecznego.
więcej »
Opublikowano 13-12-2015 17:59
Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic
Dziś (13.XII), w grudziądzkim kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny (ul. Mickiewicza) odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą płk. Ryszardowi Kuklińskiemu, pierwszemu polskiemu oficerowi w NATO. Fundatorem tablicy jest Pan Zbigniew Zelmański, którego to już nie pierwsza tego typu inicjatywa, choć jak sam o sobie mówi jest tylko "skromnym emerytem".
   Uroczystość zgromadziła poczty sztandarowe NSZZ "Solidarność", organizacji kombatanckich i społecznych, posła Krzysztofa Ardanowskiego, wiceminister Marzennę Drab, przedstawicieli marszałka województwa, kombatantów, a także wielu ludzi, którym bliska jest idea czczenia bohaterów (jakoś trudno było zauważyć przedstawicieli miejscowego samorządu).
   Tuż przed mszą świętą swoje wystąpienia mieli; poseł Ardanowski (podkreślił rolę i znaczenie czynu pułkownika dla współczesnych patriotów, oraz to, że poniósł on wielką ofiarę), minister Marzenna Drab (odczytała list Jarosława Kaczyńskiego, a także od siebie przypomniała doniosłość i wagę chwil w jakich działał Kukliński). Przedstawiciel marszałka województwa odczytał pismo okolicznościowe od marszałka Całbeckiego, uwypuklające patriotyczne pobudki pułkownika. Po tym głos zabrał fundator Zbigniew Zelmański apelując, żeby "nie dać się podzielić"; "Mamy znakomitego prezydenta Rzeczpospolitej" -  stwierdził Zelmański - "Także mamy wybrany demokratycznie parlament, rząd, a więc dajmy im czas, wspierajmy ich w dziele".
     Następnym po fundatorze był lokalny historyk. W swoim wystąpieniu nakreślił sytuację polityczną, w jakiej znalazła się Polska po 1945 roku i uwarunkowania, niebezpieczeństwa na jakie narażał się bezpośrednio Kukliński.
       Po mszy dokonano uroczystego odsłonięcia i poświęcenia tablicy. Złożono kwiaty i znicze - także od toruńsko-włocławskiego NSZZ"Solidarność".
Fot. Pierwszy z prawej Zbigniew Zelmański
Text & foto Piotr Grążawski
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 09-12-2015 20:06
Image and video hosting by TinyPic
   Pracodawca Przyjazny Pracownikom Inowrocławski OSiR laureatem VIII edycji Konkursu. 7 grudnia 2015 roku ogłoszono listę laureatów ósmej edycji konkursu "Pracodawca Przyjazny Pracownikom". "Solidarność" wraz z Prezydentem RP Andrzejem Dudą po raz kolejny nagrodzi certyfikatem firmy, które szanują prawa pracownicze oraz stawiają na stabilne zatrudnienie i partnerskie relacje w zakładzie pracy. Wśród 20 laureatów z całego kraju znalazła się też firma z naszego miasta, a mianowicie Inowrocławski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
   Ten zaszczytny tytuł przyznany został zakładom pracy , które spełniły surowe wymogi regulaminu konkursu. W corocznych edycjach konkursu startuje kilkadziesiąt firm z różnych sektorów i branż i tylko nie licznym udaje się zostać laureatem tego wyróżnienia. Celem konkursu jest promowanie pracodawców, którzy wyróżniają się w stosowaniu dobrych praktyk w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności poprzez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe -„Człowiek powinien być i jest przed kapitałem.” Ideą konkursu jest promowanie stałego zatrudnienia - podkreśla Piotr Duda, szef Związku, i przypomina, że takie zatrudnienie wpływa na bezpieczeństwo pracy, a także na działalność związków zawodowych. „Nagrodzeni pracodawcy pokazują, że to jest możliwe” - dodaje.
   Zakładowi pracy wyróżnionemu certyfikatem PPP przysługuje prawo posługiwania się nim przez okres trzech lat. W tym czasie nie można ponownie wystartować w konkursie. Można też stracić certyfikat w przypadku, gdy w firmie łamane będą prawa pracownicze i zasImage and video hosting by TinyPicady dialogu społecznego. Akcja nadawania certyfikatu zainicjowana została przez Związek w 2008 roku. PPP jest jedyną nagrodą, do której nominują sami pracownicy. Zakłady pracy zgłoszone do konkursu muszą swoimi działaniami wpisywać się w wartości propagowane przez NSZZ „Solidarność" takie jak stosowanie stałego zatrudnienia, przestrzeganie prawa i standardów pracy oraz zapewnienie pracownikom możliwości reprezentowania własnych interesów.
   Kandydatów do konkursu mogą zgłaszać podstawowe jednostki organizacyjne NSZZ „Solidarność”. - „Wierzymy, że propagowanie takich przykładów dobrze służy pracownikom, przedsiębiorstwom i pokazuje właściwy kierunek rozwoju całego kraju” – tłumaczy Piotr Duda. Zgłoszeń do akcji certyfikacyjnej dokonały organizacje zakładowe NSZZ "Solidarność" działające w zakładzie pracy oraz zarządy przedsiębiorstw. Spośród nich Komisja Certyfikacyjna wybrała 20 zakładów pracy, które otrzymały certyfikat. Wśród nich znalazł się jedyny przedstawiciel z naszego województwa – Inowrocławski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Laureaci zostaną nagrodzeni m.in. za przestrzeganie prawa pracy, przepisów BHP i organizowanie się związków zawodowych w zakładach pracy. Wyróżniony certyfikatem „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” ma prawo posługiwania się nim przez okres trzech lat. W tym czasie nie można ponownie wystartować w konkursie. Można też stracić certyfikat w przypadku, gdy w firmie łamane będą prawa pracownicze i zasady dialogu społecznego.
   W skład Komisji Certyfikacyjnej wchodzą: przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”, przedstawiciel Prezydenta RP, członek Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP oraz przedstawiciel KK. Laureaci 8. edycji konkursu “Pracodawca Przyjazny Pracownikom”:
    1. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Lęborku 2. Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. w Chojnicach 3. Solvay Engineering Plastics Poland Sp. z o.o. w Gorzowie Wielkopolskim 4. Zespół Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie 5. PKS Złocieniec Sp. z o.o. w Złocieńcu 6. Instytut Odlewnictwa w Krakowie 7. Totalizator Sportowy Sp. z o.o. w Warszawie 8. PGE Energia Odnawialna S.A. Oddział ZEW Solina-Myczkowce w Solinie 9. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie 10. Energetyka Cieplna Opolszczyzny S.A. w Opolu 11. Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn Spółka Akcyjna w Kędzierzynie-Koźlu 12. Bombardier Transportation (ZWUS) Polska Sp. z o.o. w Katowicach 13. Severstal Distribution Sp. z o.o. w Sosnowcu 14. Sandvik Polska Sp. z o.o. Oddział w Katowicach 15. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Lublin Sp. z o.o. w Lublinie 16. Iskra-Centrum Narzędzi Specjalnych Sp. z o.o. w Kielcach 17. Ośrodek Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu 18. Volkswagen Poznań Sp. z o.o. w Poznaniu 19. Uniwersytet Łódzki w Łodzi 20. Huta Stalowa Wola S.A. w Stalowej Woli
    MATERIAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ ZARZĄD REGIONU TORUŃSKO- WŁOCŁAWSKI NSZZ ,,SOLIDARNOŚĆ” ODDZIAŁ INOWROCŁAW KOMISJĘ ZAKŁADOWĄ NSZZ ,,SOLIDARNOŚĆ’’ PRZY INOWROCŁAWSKIM OŚRODKU SPORTU I REKREACJI
    Więcej informacji na ten temat pod numerami telefonów 52 3525366- Biuro NSZZ ,,Solidarność’’ Oddział Inowrocław 608013667- Dyrektor OSiR Inowrocław Wiesława Pawłowska Rzecznik Komisji Krajowej NSZZ ,,SOLIDARNOŚĆ’’- Marek Lewandowski
więcej »
Opublikowano 08-12-2015 21:56
Mikołaj Bogdanowicz nowym wojewodą kujawsko-pomorskim
zobacz tu torun.eserwis.info/region-kujawski/kujawsko-pomorskie-aktualnosci/mikolaj-bogdanowicz-zostal-nowym-wojewoda-kujawsko-pomorskim.html
więcej »
Opublikowano 08-12-2015 11:56
Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic
   W dniu 7 grudnia br. oddziale w Inowrocławiu odbyło się spotkanie Rady Oddziału NSZZ "Solidarność"z Panią Poseł Ewą Kozanecką – nowo wybraną posłanką a zarazem jeszcze „cały czas” przewodnicząca Komisji Zakładowej w Miejskich Image and video hosting by TinyPicWodociągach i Kanalizacji w Bydgoszczy, a także w latach 2010 – 2014 członkiem Prezydium Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Regionu Bydgoskiego.
   Przewodniczący Zarządu Regionu Toruńsko – Włocławskiego Jacek Żurawski wręczył okolicznościowy list gratulacyjny przygotowany specjalnie na tę okazję. Pani posłanka podziękowałam wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i pomoc w kampanii wyborczej w powiecie Inowrocławskim i Mogileńskim. Przy tej okazji przede wszystkim rozmawialiśmy o współpracy i problemach, które wspólnie będziemy inicjować i rozwiązywać. Jednocześnie dziękujemy za wszelkie deklaracje i wsparcie, które zainicjowała posłanka.
    Takie spotkania pokazują, że istnieje wola współpracy ponad podziałami niezależnie czy ktoś z Inowrocławia, Włocławka czy też z Pcimia Dolnego (przy całym szacunku dla każdego miasta i miasteczka). Jednocześnie życzymy wszystkiego najlepszego droga Ewo – "nasza koleżanko" w meandrach sejmowych ław :)
 
więcej »
Opublikowano 06-12-2015 20:02

Image and video hosting by TinyPic
   Na zaproszenie Zarządu Regionu przez dwa dni przebywała u nas przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia KK NSZZ Solidarność Maria Ochman. Niemal cały jej pobyt przebiegł na spotkaniach z naszymi działaczami związkowymi oraz przedstawicielami pracujących w służbie zdrowia. Cykl podsumowała narada w budynku inowrocławskiego OSiR, gdzie zjechali się związkowcy z regionu. Rozmawiano o sposobach współpracy, lecz przede wszystkim o kulisach, problemach wprowadzania niektórych uregu
Image and video hosting by TinyPic
lowań prawnych, w tym podwyżek płac, jak dotąd mocno dzielących personel w poszczególnych placówkach. Maria Ochman udowadniała, że nie musi tak być i podpowiadała metodykę dojścia do kompromisowych rozwiązań. 
   Z powodów oczywistych nie możemy tu opisać strategii związku, to jednak mamy nadzieję, iż ci, którzy wzięli udział w spotkaniach wynieśli z nich coś więcej, niż tylko dobre wrażenie. Obecni byli przedstawiciele - głównie dużych szpitali - z Torunia, Inowrocławia, Włocławka, Brodnicy, Rypina. W części spotkania wzięli udział także członkowie Prezydium ZR.
- Akurat na terenie naszego Regionu pracownicy służby zdrowia skupieni w NSZZ "Solidarność" stanowią sporą grupę - stwierdził wiceprzewodniczący ZR Tomasz Jeziorek. - Wiemy, że sytuacja branży jest wyjątkowo niestabilna, stąd wspieramy każdą inicjatywę, która choć tylko ma szansę wesprzeć naszych związkowców. Jeżeli wystąpi takie zapotrzebowanie, to zorganizujemy stosowne szkolenia na temat reform i rozwiązywania problemów środowiska.
   Tymczasem z nieformalnych rozmów wynika, że podobne spotkania należy zorganizować wiosną, gdy część nowych rozwiązań wejdzie już w życie, a nowe problemy spowodują konieczność wymiany doświadczeń w ich pokonywaniu.
Tekst i foto Piotr Grążawski
 
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 03-12-2015 21:40
Image and video hosting by TinyPic
    W 2014 r. aktywną działalność prowadziło 12,9 tys. jednostek organizacyjnych związków zawodowych, co stanowiło 66% podmiotów tego typu zarejestrowanych w rejestrze REGON. Organizacje te zrzeszały łącznie 1,6 mln członków. Co czwarta osoba zrzeszona w związkach zawodowych zajmowała się zawodowo edukacją – czytamy w opracowaniu GUS. Najwyższy odsetek związkowców wśród pracowników wystąpił w sekcji górnictwo i wydobycie. Większość zakładowych organizacji związkowych działała w podmiotach sektora publicznego (66%).
   Siedziby związków zawodowych w 92% zlokalizowane były w miastach, a jedynie w 8% na wsi. Rozmieszczenie związków zawodowych w przekroju wojewódzkim nie jest typowe dla organizacji non-profit. Największa ich część miała swoje siedziby na terenie województwa śląskiego (15%), podczas gdy inne typy organizacji mieszczą się najczęściej w województwie mazowieckim. Zlokalizowanie największej liczby tych jednostek na terenie województwa śląskiego jest związane z umiejscowieniem tam zakładów pracy, zajmujących się górnictwem i wydobyciem. Kolejnym województwem pod względem liczby związków zawodowych było województwo mazowieckie (12%), w którym ponad połowa organizacji ulokowana była w Warszawie.
     Członkostwo według miejsca lokalizacji organizacji związkowej było silniej zróżnicowane niż rozkład terytorialny samych organizacji związkowych. Zarówno pod względem udziału w strukturze, jak również udziału liczby członków związków wśród dorosłej ludności na pierwszym miejscu znajdowało się województwo śląskie - związkowcy z tego województwa stanowili 20% wszystkich członków oraz 8% w zestawieniu z liczbą dorosłych mieszkańców tego województwa. Na drugiej pozycji również pod względem obu wskaźników lokowało się województwo mazowieckie – 15% udział w strukturze członków i 6% wśród mieszkańców województwa w wieku 18 i więcej lat.
więcej »
Opublikowano 29-11-2015 18:03
Image and video hosting by TinyPic
Jutro - jak co tydzień - obrady Prezydium ZR. Wśród tematów: sytuacja w niektórych zakładach pracy znajdujących się w małych ośrodkach (chodzi o tzw. "Polskę powiatową"), sprawy związane z bieżącym administrowaniem strukturami związku, w tym kwestie finansowe.
Przy tej okazji zwracamy uwagę komisjom zakładowym, że zbliża się koniec roku - także finansowego i należy przygotować się do rozliczeń, również składek na struktury (branżowe i Zarząd Regionu). Warto już teraz tym się zainteresować.
więcej »

« poprzednia
1|2|...17|18|19|...|197|198|199
następna »