aktualnościzdjęciaRada Regionalna SIPmultimedialne archiwumwładzeOferta wycieczkiProgram Adaptacyjność sukces przedsiębiorstwa
Czwartek, 23 marca 2017
Imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy
Opublikowano 25-04-2016 21:14
Image and video hosting by TinyPic
NSZZ „Solidarność” podtrzymała swoje stanowisko ws. obniżenia wieku emerytalnego: 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.
    Domagamy się też możliwości przejścia na emeryturę po 35 latach stażu pracy dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Takie stanowisko przyjęła obradująca dziś drugi dzień w Krośnie Komisja Krajowa związku. Stanowisko przyjęto bez głosu sprzeciwu. Członkowie Komisji Krajowej podtrzymali też gotowość do podjęcia konstruktywnych i merytorycznych rozmów z rządem w tej sprawie. Poseł Janusz Śniadek były przewodniczący NSZZ Solidarność mówi, że potrzebne są rozmowy z rządem ws. kwestii stażu pracy.
– Mam wiedzę, że w tej sprawie jest pewien problem. Jest to sygnalizowane rządowi, trwają nad tym parce i jak na razie nie ma jeszcze deklaracji przyjęcia tego postulatu, chociaż wiem, że jest bardzo poważny namysł i analizy. Tak więc to jest tym pewnym punktem, który musi być przedmiotem debaty, dyskusji i ewentualnie szukania porozumienia – poseł Janusz Śniadek.
    Przypomnę - Komisja Krajowa „Solidarności” jest najwyższą władzą w związku między zjazdami. Dwudniowe obrady w Krośnie kończą się dzisiaj. Prace nad prezydenckim projektem obniżenia wieku emerytalnego są w Sejmie na etapie podkomisji. Projekt zakłada obniżenie wieku emerytalnego do 60 i 65 lat, nie zawiera możliwości przejścia na emeryturę ze względu na staż pracy.
więcej »
Opublikowano 24-04-2016 20:56
Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic
W minioną sobotę(23 kwiecień), po południu zakończyło się ostatnie w turze wiosennej szkolenie organizowane przez Zarząd Regionu. Wzięli w nim udział członkowie związku z Włocławka, Torunia, Brodnicy, Inowrocławia. Było dwóch prowadzących: Paweł Ślubowski (nasz prawnik, na co dzień dyżurujący we Włocławku) i Marcin Gralak (Inowrocław), dla którego było to pierwsze trenerskie wystąpienie, co wszyscy przyjęli z dużą sympatią, a także z nadzieją, iż będzie z Marcina dobry wykładowca związkowy. 
Kolejna tura szkoleń już wczesną jesienią. Już można składać propozycje tematów.
fot. Część uczestników szkolenia.
więcej »
Opublikowano 20-04-2016 17:34
Image and video hosting by TinyPic
    20 kwietnia 2016 r. w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów w VIII edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. Jedynym jej laureatem z naszego regionu został Ośrodek Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu, a w imieniu firmy nagrodę odebrała dyrektor Wiesława Pawłowska (na zdjęciu górnym, obok Pana Prezydenta Dudy). Inowrocławskiemu OSiR Prezydent Rzeczpospolitej przyznał na wniosek NSZZ Solidarność, stąd w uroczystości uczestniczyła delegacja naszego Zarządu Regionu, oraz komisji zakładowej NSZZ"S" przy OSiR w Inowrocławiu (fot niżej).
   Akcję, honorowym patronatem objął Prezydent Andrzej Duda. W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wzięli także udział prezydencki minister Wojciech Kolarski, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, Przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, Roman Giedrojć Główny Inspektor Pracy oraz Zbigniew Żurek, zastępca przewodniczącego Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP.
     - Z wielką przyjemnością objąłem patronat honorowy nad kolejną, ósmą już edycją konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. Pierwsza edycja, która miała miejsce w 2008 roku, odbywała się pod patronatem Pana Prezydenta Profesora Lecha Kaczyńskiego – człowieka „Solidarności”, który walczył o wolność zrzeszania się, ale również profesora prawa pracy, który doskonale rozumiał, jak ważne są prawidłowe relacje pracodawca-pracownik. Przede wszystkim, jak istotna jest stabilność zatrudnienia, dająca poczucie bezpieczeństwa i zapewniająca byt rodzinie. Jak ważna jest uczciwa, adekwatna do posiadanych kwalifikacji i zdolności praca, która daje poczucie godności i należnego miejsca w procesie rozwoju kraju. - podkreślił Prezydent Duda zwracając się do obecnych na sali laureatów i gości.
   Jak dodał, zaproponowana przez NSZZ „Solidarność” idea konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” była bliska śp. Lechowi Kaczyńskiemu, "ponieważ zawsze uważał, że siła gospodarki bierze się z ludzkiej pracy i to ona prowadzi do dobrobytu i powiększania majątku narodowego". - Dlatego widział konieczność uporządkowania zasad stosunków pracy i przestrzegania ich przez pracodawców - mówił Prezydent. Zaznaczył, że zdecydował się na dzisiejsze spotkanie w celu podkreślenia roli i znaczenia pozytywnych, nowoczesnych relacji pracodawca-pracownik w budowaniu kapitału firm, urzędów i instytucji, które "tym samym przyczyniają się do budowy dobrobytu kraju". Prezydent zaznaczył również, że olbrzymią rolę w kształtowaniu nowoczesnych relacji pracodawca-pracownik odgrywa dialog społeczny. Prezydent Andrzej Duda podziękował związkowi zawodowemu „Solidarność”, który zainicjował akcję konkursu i przyznawania nagrody - jako jedynej, do której nominują sami pracownicy. - Jest to zatem nagroda zgodna z duchem solidarności. Dziękuję Państwu za ideę i konsekwencję w promowaniu dobrych praktyk współpracy i nagradzania pracodawców za kreowanie partnerskich relacji w miejscu pracy. Raz jeszcze wszystkim Państwu serdecznie gratuluję! - powiedział Prezydent.
    Akcja nadawania certyfikatu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” została zainicjowana przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” w 2008 roku. Pierwszą edycję konkursu patronatem honorowym objął Pan Prezydent prof. Lech Kaczyński. Od tamtej pory konkurs co roku odbywa się pod patronatem urzędującego prezydenta RP, a uroczystość wręczenia certyfikatów ma miejsce w Pałacu Prezydenckim lub też w Belwederze. Celem konkursu jest promowanie pracodawców, którzy wyróżniają się w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności poprzez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe.
Wkrótce relacja filmowa.
Image and video hosting by TinyPic
więcej »
Opublikowano 19-04-2016 20:51
Image and video hosting by TinyPic
   Sąd w Lubinie podjął decyzję w sprawie Marty S., pracownicy agencji reklamy Project z Torunia. Chodziło o zamieszczenie w reklamie wódki Żytniej zdjęcia z wydarzeń lubińskich w 1982 roku. Kobieta ma zapłacić 15 tys. zł zadośćuczynienia jednej z osób przedstawionych na fotografii. Sąd warunkowo umorzył sprawę wykorzystania tego zdjęcia.
   Cała sprawa zaczęła się w sierpniu ub. roku. Wówczas  na oficjalnym profilu producenta wódki Żytnia Extra (produkowanej przez Polmos Bielsko-Biała) opublikowano czarno-białą fotografię, na której uchwycono grupę mężczyzn, niosących rannego. Podpis sugerował, że na zdjęciu widać efekty wieczoru kawalerskiego. Fotografia w rzeczywistości przedstawia jedną z ofiar stanu wojennego. Sytuacja przedstawiona na zdjęciu to tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Lubinie. Grupa mężczyzn niesie śmiertelnie rannego Michała Adamowicza. 21 sierpnia 1982 roku w Lubinie w wyniku działań milicji i ZOMO od kul zginęły 3 osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych. Właściciele marki natychmiast usunęli grafikę z profilu na Facebooku i przeprosili za publikację. Ponadto Polmos Bielsko-Biała zerwała umowę z agencją Projekt. W grudniu Marta S. usłyszała zarzut prokuratorski - prokuratura z Legnicy uznała, że zamieszczenie zdjęcia w takiej formie i w takim celu (promocja wódki) może zniesławiać obecne na nim osoby. Jak przypomina portal wirtualnemedia.pl, kobiecie postawiono zarzut pomówienia, tłumacząc, że grafika ukazywała przedstawionych na zdjęciu mężczyzn w negatywnym kontekście - sugerowała, że byli pijani.
   Zadośćuczynienie otrzyma tylko jeden z widocznych na zdjęciu mężczyzn. Jak wyjaśnia prokuratura, bo zidentyfikowano trzech z nich, z których dwóch już nie żyje. Autor zdjęcia, Krzysztof Raczkowiak osobno dochodzi swoich praw w sądzie. Wcześniej swoje oburzenie sprawą wyraził NSZZ "Solidarność" oraz Instytut Pamięci Narodowej.
Fot u góry - to słynne, dramatyczne zdjęcie autorstwa Krzysztofa Raczkowiaka wykorzystano w reklamie wódki. No i co trzeba mieć w głowie?
więcej »
Opublikowano 17-04-2016 21:33
Image and video hosting by TinyPic
Wynagrodzenie za pracę stanowi istotny element każdej umowy o pracę i może być zmienione wyłącznie na mocy porozumienia stron lub za wypowiedzeniem zmieniającym. Dlatego tak ważne jest ustalanie tej kwestii w sposób optymalny dla pracodawcy i pracownika. W ebooku znajdziesz wyjaśnienie , jakie są podstawowe zasady ustalania wynagrodzenia, jaki system wynagradzania wybrać oraz jakie dodatki do wynagrodzenia należy wypłacać pracownikom obligatoryjnie.
Tematyka ebooka: RÓWNE TRAKTOWANIE I ZAKAZ DYSKRYMINACJI
WYNAGRODZENIE MINIMALNE SYSTEMY WYNAGRODZEŃ
DODATEK ZA GODZINY NADLICZBOWE
DODATEK ZA PRACĘ W PORZE NOCNEJ
DODATEK WYRÓWNAWCZY
OBOWIĄZKOWE EKWIWALENTY
Pobierz bezpłatnie - lp-wip.pl/wynagrodzenia-i-dodatki
więcej »
Opublikowano 17-04-2016 21:20
Image and video hosting by TinyPic
Podczas ostatnich obrad Zarządu Regionu podjęto m.in uchwałę o zarejestrowaniu kolejnej nowej komisji zakładowej. Tym razem postanowili taką założyć pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włocławku.
Miło nam powitać w związkowym gronie, a przy okazji zwracamy uwagę na ciekawą stronę tej jakże pożytecznej placówki - www.biblioteka.wloclawek.pl/
więcej »
Opublikowano 13-04-2016 20:30
Image and video hosting by TinyPic
   Wypłacanie nauczycielskich wynagrodzeń z budżetu państwa odciąży finansowo gminy - Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej rozpoczął zbieranie podpisów pod projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jst. Marszałek Sejmu zarejestrował Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej popierający projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw.
   Komitet zbiera podpisy pod projektem, gwarantującym wypłatę nauczycielskich wynagrodzeń z budżetu państwa, a nie jak to jest obecnie - z subwencji oświatowej, którą dysponują samorządy. Inicjatywa dotyczy wynagrodzeń nauczycieli pracujących w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Proponowane zmiany oznaczają, że środki przeznaczone na średnie wynagrodzenia nauczycieli szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowo-wychowawczych wraz z pochodnymi, odpisem na fundusz socjalny, dodatek wiejski i fundusz na doskonalenie - gwarantowane są przez państwo w budżecie i przekazywane samorządom w formie dotacji celowej.
   Oczywiście samorządy nadal będą otrzymywać subwencję na realizację pozostałych zadań oświatowych, a ich kompetencje w zakresie kształtowania wynagrodzeń nauczycieli nie ulegną zmianie. Wypłacanie nauczycielskich wynagrodzeń z budżetu państwa odciąży finansowo gminy, a dostęp do publicznej szkoły nie będzie już zależał od zamożności organu prowadzącego, czyli samorządu.
  Oświatowe związki zawodowe zauważyły, że obecny system finansowania oświaty zbyt często prowadzi do przekazywania publicznych, samorządowych szkół w ręce fundacji i stowarzyszeń. W ten sposób dokonuje się prywatyzacja szkół, a nauczyciele tracą uprawnienia wynikające z Karty.  Inicjatywa ustawodawcza nowelizuje ustawę o dochodach JST, ustawę o systemie oświaty oraz ustawę Karta Nauczyciela, lecz przede wszystkim przywraca odpowiedzialność państwa za kadry kształcące Polaków.
Aby sprawa trafiła do Sejmu ustawę powinno poprzeć swoimi podpisami co najmniej 100 tys. osób. Podpisy zbierane będą do 8 czerwca.
Ifo wg. PAP
więcej »
Opublikowano 11-04-2016 08:56
Image and video hosting by TinyPic
W piątek 8 kwietnia obradowali członkowie Zarządu Regionu. Tym razem głównym tematem obrad była sytuacja związkowców w regionalnych zakładach pracy. Według relacji - jedyną firmą, gdzie trwa spór zbiorowy jest toruńska Geofizyka. W kilku firmach działania związku wywołały podwyżki wynagrodzeń, lub ich dodatków, choć zazwyczaj ich wysokość średnio satysfakcjonuje pracowników. Zauważono tez ciekawe (jedynie z socjologicznego punktu widzenia) zjawisko, że pracownicy - pomimo spełnienia wszystkich warunków - nie awansują, gdyż ... nie ma pieniędzy na przeszeregowania (awans- wyższa grupa- wyższy zarobek). Tak jest m.in. w Państwowej Straży Pożarnej, choć przedstawiciele firm przemysłowych też wspominają o podobnych kłopotach, z tym, że jak stwierdził szef jednej z największych organizacji związkowych Włocławka, tam awanse są, tyle, że pracownika utrzymuje się w dolnej strefie stawki grupy zaszeregowania.
   W dalszej części obrad podjęto kilka uchwał, w tym o zarejestrowaniu nowej komisji zakładowej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włocławku - serdeczni8e witamy wśród związkowej braci!
Rozpatrzono też odwołanie związkowca od decyzji komisji zakładowej o wykluczeniu go z NSZZ"Solidarność". Po wysłuchaniu stanowiska i argumentów przedstawiciela komisji zakładowej, a także po wystąpieniu wykluczonego związkowca - Zarząd Regionu, minimalną większością głosów unieważnił decyzję komisji zakładowej.
Fot. Przerwy w obradach są zawsze okazją do nieoficjalnej wymiany poglądów...    
więcej »
Opublikowano 06-04-2016 21:28
Image and video hosting by TinyPic
Jedna z toruńskich firm branży motoryzacyjnej zaproponowała ciekawą akcję. Otóż jest gotowa udzielić członkom związku, tym którzy okażą specjalną ulotkę (o czym za chwilę) 20 procentowego rabatu na usługę wymiany opon, a ponadto od każdej transakcji przekaże umówioną kwotę na cel dobroczynny.
Przedstawiciel firmy przekazał Zarządowi Regionu pewną ilość specjalnych ulotek uprawniających do 20% rabatu w usłudze i każdy z członków związku może ją otrzymać. Tak więc jeżeli do tej pory nie wymieniliście opon w swoim samochodzie, w sekretariacie ZR możecie otrzymać kupon rabatowy.
Firma jest toruńska i działa tylko na terenie tego miasta.
więcej »

« poprzednia
1|2|...17|18|19|...|203|204|205
następna »