aktualnościzdjęciamultimedialne archiwum
Środa, 17 października 2018
Imieniny: Antonii, Ignacego, Wiktora
Opublikowano 23-04-2018 21:26
 hosting    Jedynie wolność rozumna jest darem świętym samego Boga danym człowiekowi, ludzkiej duszy, ludzkiemu bytowi, ale także rodzinom i narodom – powiedział dziś w Licheniu abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński podczas XIX Ogólnopolskiej Pielgrzymki NSZZ „Solidarność” do Matki Bożej Licheńskiej.  Eucharystii, która rozpoczęła się w samo południe, przewodniczył abp Andrzej Dzięga ze Szczecina. Nawiązując do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wskazał, że należy o nią dbać, aby obecne i kolejne pokolenia Polaków mogły się nią cieszyć. – Okazuje się, że po stu latach wiemy jeszcze bardziej, nie tylko jak smakuje niepodległość, ale też jeszcze bardziej czujemy, jak nam na niej zależy, ile jesteśmy gotowi jej poświęcić i jak jesteśmy w stanie bronić drogi niepodległości – powiedział abp Dzięga. Arcybiskup wskazał, że wolność, dana ludziom przez Boga, winna być rozumna i wykorzystywana w sposób racjonalny i rozumny.
     Przed rozpoczęciem południowej Mszy św. w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej głos zabrał p. Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. W słowie do uczestników pielgrzymki wyraził radość, że w roku, w którym przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, wielka rodzina „Solidarności” może spotkać się i modlić w Licheniu. Piotr Duda zapewnił, że NSZZ „Solidarność” będzie dbał o interesy pracowników, na tyle, na ile będzie to możliwe. Zaznaczył, za patronem „Solidarności”, bł. ks. Jerzym Popiełuszko, że człowieka i pracownika należy traktować podmiotowo, a nie przedmiotowo. Wyraził radość z przyjęcia ustawy, dzięki której wiele osób nie musi pracować w niedziele, a swój cenny czas mogą poświęcić rodzinie i najbliższym. Dodał jednocześnie, że jest jeszcze wiele kwestii, które potrzebują uwagi i naprawy. W dzisiejszej XIX Ogólnopolskiej Pielgrzymce NSZZ „Solidarność” do Matki Bożej Licheńskiej uczestniczyło kilka tysięcy osób.
     Obecnych było także kilkadziesiąt pocztów sztandarowych przybyłych na uroczystości z zakładów pracy z całego kraju w tym także z naszego Regionu. Po zakończonej Eucharystii zaproszeni goście i wierni udali się pod pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie przedstawiciele poszczególnych okręgów złożyli kwiaty.
hosting« powrót