aktualnościzdjęciamultimedialne archiwum
Środa, 17 października 2018
Imieniny: Antonii, Ignacego, Wiktora
HISTORIA BOKSU W INOWROCŁAWIU
Mało kto dziś pamięta, że Inowrocław zapisał się złotymi zgłoskami w historii polskiego pięściarstwa, a podczas pierwszych mistrzostw Polski dwaj tutejsi bokserzy stanęli na najwyższym podium krajowego championatu.

Od Junoszy do Jonaka
     W 1921 roku porucznik 4 Pułku Artylerii Polowej Wiktor Junosza Dąbrowski, stacjonując w Inowrocławiu założył tu Kujawski Klub Bokserski. Prowadzone przez niego treningi odbywały się głównie na powietrzu, a przy wyjątkowo niekorzystnych warunkach atmosferycznych… na werandzie domu, w którym został zakwaterowany. Trzy lata później dwaj podopieczni Junoszy: Jan Gotowała i Kazimierz Świtek zdobyli tytuły mistrzów Polski. Świtek był uczestnikiem igrzysk olimpijskich w Paryżu – w tym samym 1924 roku.
Junosza to postać w polskim boksie wyjątkowa; był trenerem, tworzył pierwszy regulamin i należał do grona założycieli Polskiego Związku Bokserskiego, był jednym z pierwszych w kraju pięściarzy zawodowych. Z zawodu oficer i dziennikarz (zdobywca pierwszego Złotego Pióra), z wykształcenia prawnik (absolwent uczelni w Odessie i paryskiej Sorbonie), z zamiłowania artysta – malarz i poeta. Z jego inicjatywy powstała impreza dla początkujących pięściarzy pn. Pierwszy Krok Bokserski.
Przez wiele lat zawodnicy Inowrocławia należeli do polskiej czołówki, miejmy nadzieję, że zbliżająca się impreza Tymex Boxing Night zainspiruje sportowe środowisko i w jakimś stopniu przyczyni się do powrotu kujawskiego pięściarstwa na drogę ringowych sukcesów.
Damian Jonak to postać mająca już ugruntowaną pozycję w polskim boksie zawodowym. Dotychczas niepokonany, mający w dorobku 38 zwycięskich pojedynków, były młodzieżowy mistrz świata WBC, champion krajów bałtyckich, zdobywca pasa International WBA - zmierzy się z Ayoub Nefzi. „Prince” również zdobywał trofea prestiżowych organizacji, m.in. pas IBF International.
Niewątpliwie wiele emocji można oczekiwać w walce pań. Ewa Brodnicka jest nie tylko atrakcyjną kobietą, ale i świetną pięściarką; odnosiła sukcesy w kick-boxingu i boksie amatorskim. W pięściarstwie zawodowym boksuje bez porażki, jest aktualną posiadaczką pasa międzynarodowej mistrzyni Polski. W Inowrocławiu skrzyżuje rękawice z ambitną Włoszką Monicą Genlili.
Krzysztofa Cieślaka rekomendować nie trzeba. Wystarczy wspomnieć, że każdy pojedynek z jego udziałem dostarcza publiczności niesamowitych i niezapomnianych wrażeń. Ogromna ambicja i determinacja „Skorpiona” wzbudza zachwyt widowni, jego walki są niezwykle emocjonujące. Spotkanie z Rumunem Oszkarkiem Fiko będzie pożegnalnym występem heroicznego boksera z podwarszawskiego Wołomina, jest to więc ostatnia szansa, aby zobaczyć Krzyśka w akcji.
Oprócz wymienionych inowrocławska publiczność obejrzy pojedynki z udziałem Marcina Siwego, Michała Żeromińskiego, Nikodema Jeżewskiego i Michała Leśniaka – pięściarzy pretendujących do czołówki polskiego boksu zawodowego. Wszyscy ambitni i waleczni, dysponujący dużym potencjałem – z pewnością zechcą w Inowrocławiu potwierdzić swoje aspiracje.
Nie ma cienia wątpliwości, że w sobotę 16 maja Inowrocław będzie stolicą polskiego boksu zawodowego - z Waszym udziałem!
Krzysztof Kraśnicki
Konkurs
Osoba, która jako pierwsza prawidłowo wskaże miejsce, gdzie pod kierunkiem Wiktora Junoszy odbywały się w Inowrocławiu zajęcia bokserskie- otrzyma 2 bilety na galę Tymex Boxing Night.
Odpowiedzi proszę wysyłać na adres e-mailowy: kkrasnicki@wp.pl

« powrót